لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۹

محکومیت دخالت نیروهای لباس شخصی ها در مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی


محکومیت دخالت نیروهای لباس شخصی ها در مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی
محکومیت دخالت نیروهای لباس شخصی ها در مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی

در شرایطی که هاله سحابی، دخترعزت الله سحابی، رئیس شورای فعالان ملی – مذهبی ایران بر اثر حمله نیروهای امنیتی در مراسم خاکسپاری پدرش درگذشت، «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» از مقام های جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا از دخالت در مراسم سوگواری و خاکسپاری مردم ایران خودداری کنند.

در بیانیه ای که «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» روز چهارشنبه (یکم ژوئن) منتشر کرد، آمده است مداخله نیروهای امنیتی و عوامل لباس شخصی، از جمله ضرب و شتم عزاداران در مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی، فعال سیاسی برجسته ایران، به درگذشت هاله سحابی، دختر آقای سحابی منتهی شد.

این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران «حمله قلبی کشنده» را علت مرگ هاله سحابی خوانده است.

هاله سحابی روز ۶ اوت سال ۲۰۰۹، روز مراسم تحلیف ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران، به اتهام اقدام عليه امنيت ملی به دو سال زندان و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود. وی برای شرکت در مراسم ختم پدرش به مرخصی آمده بود.

هادی قائمی، سخنگوی «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» در این بیانیه نوشته است «اعمال شرم آور نیروهای آدم کش دولت در این واقعه، توهین و تحقیر سنت هایی هستند که متعلق به همه مردم ایران است و در نهایت به یک سانحه دردناک و غم انگیز منتهی شد.»

این کمپین از قوه قضاییه ایران خواسته است تا در مورد سانحه مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی تحقیق کند.

در این بیانیه به بلندپایه ترین مقام های سیاسی و مذهبی ایران توصیه شده است تا حمله روانی و فیزیکی نیروهای امنیتی و یا هر نوع مداخله در مراسم سوگواری و خاکسپاری، فارغ از دیدگاه های سیاسی فرد درگذشته و اعضای خانواده وی را ممنوع کنند.

«کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» ضمن ابراز تاسف عمیق نسبت به درگذشت بسیار غم انگیر هاله سحابی، حضور نیروهای لباس شخصی را محکوم کرده و اعمال خشونت بار و خصمانه آنان را عامل قطعی درگذشت وی خوانده است.

سخنگوی این سازمان مدافع حقوق بشر در پایان این بیانیه خاطرنشان کرده است: «دخالت سرشار از تناقض در مراسم خاکسپاری عزت الله سحابی از سرکوب شدید فعالان سیاسی و جامعه مدنی ایران حکایت می کند که حتی در مراسم خاکسپاری و عزاداری عزیزانشان باید از جانب افراد بی هویت و غیرپاسخگو مورد ظلم و ستم برنامه ریزی شده قرار بگیرند.»

XS
SM
MD
LG