لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

مراسم «جایزه انجمن بازیگران فیلم» آمریکا تحت تاثیر اعتراض به محدودیت های مهاجرتی


سیمون هلبرگ بازیگر سریال «بیگ بنگ تئوری» اعتراضش را اینطور نشان داده است.
سیمون هلبرگ بازیگر سریال «بیگ بنگ تئوری» اعتراضش را اینطور نشان داده است.

مراسم جایزه انجمن بازیگران فیلم آمریکا موسوم به SAG یکشنبه شب در حالی برگزار شد که برندگان آن به فرمان اجرایی ترامپ برای لغو ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان و تعلیق ورود پناهجویان اعتراض کردند.

جایزه انجمن بازیگران فیلم (به انگلیسی: Screen Actors Guild Award) تقدیری است که انجمن بازیگران فیلم از از اجراهای برجسته اعضای خود به عمل می‌آورد.

این بیست و سومین مراسم اهدای جوایز انجمن بازیگران سینمای آمریکا موسوم به «ساگ آواردز» بود.

اشتون کوچر در آغاز مراسم گفت: «همه کسانی که در فرودگاه ها هستید و بخشی از آمریکای من هستید، شما تار و پود هویت ما را تشکیل می دهید و ما شما را دوست داریم و به شما خوش آمد می گوییم.»

اشاره او به اعتراضها در فرودگاههای شهرهای بزرگ از جمله لس آنجلس ، نیویورک و بوستون است که در روزهای اخیر شکل گرفته است. این تجمع ها در اعتراض به فرمان اجرایی ترامپ برای لغو ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان و تعلیق ورود پناهجویان است.

اِما استون، که جایزه بهترین بازیگر زن برای فیلم «لالالند» را گرفت گفت «آنچه در کشورمان اتفاق می افتد ، ترسناک و غیر قابل قبول است.»

او، بازیگران تیمش را به خاطر تصویر کردن جامعه امروز آمریکا و دنیا تحسین کرد.

جایزه بهترین تیم بازیگری در یک سریال کمدی به «نارنجی همان سیاه است» محصول شبکه نت فلیکس اهدا شد.

تیلور شیلینگ بازیگر این سریال از اعضای تیمش به عنوان گروهی متنوع یاد کرد و گفت ما قصه های خود را می گوییم تا نشان دهیم آنچه ما را به هم پیوند می زند قوی تر از آن چیزی است که ما را از هم دور می کند.

انجمن بازیگران آمریکا در اهدای جوایز امسال، به تنوع نژادی اهمیت زیادی داد. در اهدای جوایز، حدود صد و بیست هزار بازیگر رأی دادند.

ویولا دیویس، بازیگر فیلم «حصارها» جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل را گرفت و تأکید کرد که هر سیاه پوستی که در فهرست نامزدها بوده شایستگی خود را ثابت کرده است.

دنزل واشنگتن، هم بخاطر بازی در «حصارها» جایزه بهترین بازیگر مرد را به خانه برد. او جایزه را در حالی برد که در این گروه، کیسی افلک بازیگر منچستر ساحلی و رایان گاسلینگ بازیگر لالا لند نامزد بودند.

فیلم «ارقام پنهانی» ، رقبای قدرتمند خود یعنی «مهتاب» و «منچستر ساحلی» را پشت سر گذاشت و جایزه بهترین تیم بازیگری را از آن خود کرد.

این فیلم که براساس داستان زندگی شخصیت‌های واقعی ساخته شده، قصه سه زن سیاه پوست در دهه شصت میلادی است که مسئول کارهای محاسباتی «ناسا» بودند و به خاطر تبعیض نژادی آن زمان، نادیده گرفته می شدند.

تراجی پی هنسون، بازیگر فیلم گفت این داستان نمایانگر این است که چطور می توان اختلافات را کنار گذاشت و با هم متحد شد.

جولیا لوئیس داریفس برای بازی در سریال «ویپ» جایزه بهترین بازیگر زن سریال های کمدی را گرفت. «ویپ» سریالی کمدی با درون مایه سیاسی است که از شبکه اچ بی او پخش می شود و ماجراهای رئیس جمهور خیالی آمریکا ، سلینا میر را دنبال می کند.

درایفس به آنچه مهاجران آمریکا این روزها با آن دست به گریبان هستند اشاره کرد و گفت «من دختر یک مهاجر هستم. پدرم به خاطر مذهبش از فرانسه تحت اشغال نازی ها فرار کرد. من یک وطن پرست آمریکایی هستم . عاشق کشورم هستم و چون کشورم را دوست دارم با دیدن چنین مشکلاتی وحشت زده می شوم.»

مهرشالا علی، جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در فیلم «مهتاب» به خانه برد و به عنوان بازیگری مسلمان، به مسائل امروز آمریکا پیرامون مهاجران مسلمان اشاره کرد.

آقای علی از گرایش خود به دین اسلام صحبت کرد و زمانی که به مادرش از این تغییر دین گفت. بازیگر فیلم «مهتاب» تأکید کرد که این مسأله کوچکترین لطمه ای به عشق میان او و مادرش نزده است.

برخی معتقدند بازیگران نباید در مورد مسائل سیاسی اظهار نظر کنند.

کری واشنگتن در پاسخ به این دسته از افراد گفت حقیقت این است که بازیگران عرصه سیاست فعالیت می کنند چرا که کارشان تصویر کردن انسانیت و ارزش انسانی است.

موج جدید اعتراضات به سیاست دولت ترامپ از روز شنبه آغاز شد. صدور دو فرمان اجرایی توسط دولت، ویزای شهروندان هفت کشور مسلمان را لغو کرد و مهاجرت پناهجویان را موقتا به مدت چهار ماه تعلیق کرد.

رئیس جمهوری آمریکا و برخی از چهره های دولت او تاکید کرده اند که این اقدامات برای ایمن نگاه داشتن آمریکا در مقابل تهدید های تروریستی است.

آقای ترامپ همچنین در بیانیه ای گفته که این اقدامات موقت و برای سی روز است. بعد از آن ، قوانین اصلاح می شود و محدودیت کلی برداشته خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG