لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

مشت زن» و «نطق پادشاه» درصدرنامزدهای جوایزاتحادیه بازیگران سینما یا SAG


مشت زن» و «نطق پادشاه» درصدرنامزدهای جوایزاتحادیه بازیگران سینما یا SAG
مشت زن» و «نطق پادشاه» درصدرنامزدهای جوایزاتحادیه بازیگران سینما یا SAG

صبح پنج شنبه، دو فیلم«مشت زن» و «نطق پادشاه» هریک با دریافت ٤ نامزدی در رده بندی های مختلف هفدهمین جوایز اتحادیه بازیگران سینما Screen Actor's Guild یا SAG، رسما وارد رقابت ها برای دریافت جایزه اسکار شدند.

«نطق پادشاه» فیلم درامی درباره مشکل لکنت زبان جورج ششم، پادشاه انگلستان، نامزدی جوایز بهترین بازیگر نقش اول مرد برای کالین فیرث و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای جفری راش را دریافت کرد و علاوه برآن «هلنا بونهام کارتر» توانست در رده بندی بهترین بازیگر نقش مکمل زن نامزد این جوایز شود. نامزدی جایزه بهترین گروه بازیگران در یک فیلم نیز که همان «بهترین فیلم سال» جوایز SAG محسوب می شود به فیلم «نطق پادشاه» داده شد.

فیلم «مشت زن» درامی درباره یک بوکس باز اهل بوستن که فرصتی یافته است تا به مقام قهرمانی برسد برای بازیگران نقش های مکمل این فیلم از جمله «کریستیان بیل»، «ملیسا لیو» و «ایمی آدامز» نامزدی بهترین بازیگر را به همراه داشت. در حالی که بازیگر نقش اول فیلم – مارک والبرگ – نتوانست نامزد جوایز امسال «اتحادیه بازیگران سینما» شود.

فیلم «شبکه اجتماعی» که در چند روز گذشته در صدر فهرست نامزدهای جوایز سینمایی هالیوود و منتقدان سینمایی از سراسر کشور قرار گرفته بود تنها دو نامزدی از سوی «اتحادیه بازیگران سینما» دریافت کرد و «جسی آیزنبرگ» بازیگر نقش اصلی و گروه بازیگران فیلم شبکه اجتماعی به نامزدی جوایز اتحادیه بازیگران سینما رسیدند. هم چنین فیلم تازه برادران کوئن به نام True Grit یا «شهامت» که از سوی دست اندرکاران جوایز «گلدن گلوب» هیچ توجهی به آن نشده بود، در رده بندی بهترین بازیگر مرد سال – جف بریجز – و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازیگر جوان – هیلی استاینفلد- به نامزدی جوایز «اتحادیه بازیگران سینما» رسید.

علاوه بر حذف غیرقابل پیش بینی«مارک والبرگ» از رده بندی بهترین بازیگر سال، «هیلاری سوانک» ستاره برنده جایزه اسکار توانست به صورتی غیرقابل پیش بینی برای ایفای نقش در فیلم «محکومیت» Conviction به نامزدی جایزه بهترین بازیگر زن سال «اتحادیه بازیگران سینما» برسد. «سوانک» تا به حال در هیچ یک از جوایز سینمایی امسال نامزدی به دست نیاورده است. هم چنین «رابرت دووال» بازیگر ٧٩ ساله سینما و فیلم از قلم افتاده او به نام «زیر قبر»Get Low درباره مردی که در مراسم ختم خود شرکت می کند نیز توانست برای این بازیگر قدیمی و برجسته سینما نامزدی جوایز SAG را به همراه بیاورد.

«جیمز فرانکو» بازیگر نقش اول فیلم ماجراجویانه «١٢٧ ساعت» یکی دیگر از نامزدهای رده بندی بهترین بازیگر مرد سال «اتحادیه بازیگران سینما» به شمار می رود.

در رده بندی بهترین بازیگر زن سال، علاوه برا «هیلاری سوانک»، آنت بنینگ برای ایفای نقش یک زن همجنسگرا در فیلم «بچه ها حالشان خوب است»، نیکل کیدمن برای بازی در نقش یک مادر دلسوخته در فیلم «سوراخ خرگوش»، جنیفر لورنس برای بازی در فیلم «استخوان زمستان»، و «ناتالی پورتمن» برای فیلم «قوی سیاه» نامزد این جوایز شدند.

در رده بندی بازیگران نقش مکمل زن، «میلا کنیس» برای فیلم «قوی سیاه»، «هلن بونهام کارتر» برای «نطق پادشاه»، ایمی آدامزو ملیسا لیو برای فیلم «مشت زن» و هیلی استاینفلد برای فیلم «شهامت» به نامزدی این جوایز رسیدند. در رده بندی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، علاوه بر جفری راش و کریستیان بیل، جان هاوکز برای فیلم «استخوان زمستان»، جرمی رینر برای فیلم «شهر» و مارک روفالو برای فیلم «بچه ها حالشان خوب است» به نامزدی جوایز SAG رسیدند.

علاوه بر فیلم های «مشت زن» و «نطق پادشاه»، نامزدهای دیگر جایزه بهترین فیلم سال جوایز SAG عبارتند از: «قوی سیاه»، «شبکه اجتماعی» و «بچه ها حالشان خوب است».

جوایز «اتحادیه بازیگران سینمای آمریکا» یکی از مهم ترین جوایز سینمایی هالیوود به شمار می رود که درواقع پیش آهنگی است برای برندگان جوایز اسکار. سال گذشته چهار بازیگر برگزیده جوایز SAG از جمله جف بریجز و ساندرا بولاکز توانستند جوایز «اسکار» را نیز دریافت کنند.

بازیگران فیلم های تلویزیونی به ویژه فیلم هایی از تولیدات شبکه «اچ بی او» HBO بیشترین تعداد نامزدهای جوایز«اتحادیه بازیگران سینما» را به دست آوردند. «ال پاچینو»، «سوزان ساراندون» و «جان گودمن» برای بازی در نقش دکتر کورکیان در فیلم «شما جک را نمی شناسید»، کلر دینز»، کاترین اوهر و جولیا اوموند برای بازی در فیلم تلویزیونی «تمپل گراندین» و «استیو بوسمی» برای بازی در فیلم «امپراطوری اسکله» Boardwal Empire.

معروف ترین نامزدهای بهترین بازیگر یک سریال درام تلویزیونی، «مایکل سی هال» برای «دکستر»Dexter، «گلن کلوز» بازیگر قدیمی سینما و تئاتر آمریکا برای سریال «آسیب دیده» Damage و «کرا سیدویگ» برای سریال «نزدیک تر» بودند.

«بتی وایت» بازیگر ٨٨ ساله سینما نیز که سال گذشته جایزه یک عمر فعالیت هنریSAG را به دست آورد توانست امسال برای ایفای نقش در یک فیلم تلویزیونی به نام«در کلیولند» نامزد جایزه شود.

امسال جایزه یک عمر فعالیت هنری اتحادیه بازیگران سینما به «ارنست بورگناین» بازیگر قدیمی هالیوود اهدا خواهد شد. مراسم اهدای جوایز SAG روز ٣٠ ژانویه ٢٠١١ در «آدیتوریوم شراین» هالیوود برگزار شده و هم زمان از شبکه های تلویزیونی سراسری آمریکا و جهان به طور زنده پخش خواهد شد.

XS
SM
MD
LG