لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۰۸

گزارش: هاشمی رفسنجانی، محافظه کاری سیاسی


منابع خبری اصلاح طلبان دیدار نوروزی میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی را تکذیب کرده اند. پارلمان نیوز که پایگاه اطلاع رسانی جناح اقلیت اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی است، به نقل از سایت کلمه تاکید کرده که چنین دیداری انجام نشده است.

در شرایطی که ایران ماه های پرالتهابی را پشت سر گذاشته است، این روزها دیدارهای نوروزی مهم تر از گذشته است. شاید نوروز ۱۳۸۹ از این دیدگاه در یکی از سیاسی ترین مقاطع تاریخی ایران فرا رسیده است.

روز شنبه چنان فضایی فراهم شد که هاشمی رفسنجانی و شاید میرحسین موسوی و به گمانی هر دو گفتند که دیدار نوروزی آنان تکذیب شود. البته برای موسوی دشوار نیست که مسئولیت این دیدار را بپذیرد اما هاشمی رفسنجانی که می کوشد از انتقادهای بی پروای حامیان دولت در امان باشد تا کمتر پاسخگو باشد، چنین دیداری بیشتر به پذیرفتن برخی اتهاماتی خواهد بود که در سال گذشته بارها از سوی دولت و حامیان سیاسی اش تکرار شد.

آنان هاشمی رفسنجانی را متهم می کردند مشوق اصلی موسوی برای شرکت در انتخابات بوده است. آخرین نخست وزیر تاریخ معاصر ایران، پس از درگذشت آیت الله خمینی و به قدرت رسیدن آیت الله خامنه ای فعالیت سیاسی خود را تعطیل کرد. به همین دلیل وقتی در اسفند ماه سال ۱۳۸۷ و پس از اعلام نامزدی سید محمد خاتمی او نامزدی خود را اعلام کرد و خاتمی هم انصراف داد، حامیان دولت از این که باید با او در انتخابات رقابت کنند، راضی نبودند و به همین دلیل همه ماجرا را یک توطئه خواندند.

وقتی هاشمی رفسنجانی پیش از انتخابات با انتشار نامه به رهبر هشدار داد و پس از انتخابات خواستار دلجویی از آسیب دیدگان شد، اصولگرایان او را کارگردان این صحنه معرفی کردند. روحانی پرقدرتی که این روزها حتی برای دفاع از فرزندانش به کمک نیاز دارد، اکنون باید دیدار انجام نشده با میر حسین موسوی را تکذیب کند.

XS
SM
MD
LG