لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

گزارش: در انتقام لذتی است که در عفو نیست!


دور جدید بازداشت فعالان سیاسی و دانشجویی و صدور احکام سنگین برای بازداشت شدگان پس از انتخابات در آستانه ۲۲ بهمن موجی از نگرانی در میان خانواده هایی که عضوی در زندان دارند، ایجاد کرده است. این در حالی است که معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی گفته به زودی ۹ نفر از کسانی که در نا آرامی های خیابانی اخیر دستگیر شده اند،اعدام خواهند شد.


فعالان سیاسی در ایران پس از انتخابات به بازداشت های نابهنگام عادت کرده اند. بازداشت های بدون حکم و اغلب شبانه. موج اول بلافاصله پس از انتخابات آغاز شد. پس از آن بازداشت ها ادامه پیدا کرد. آنان که بازداشت نشده بودند انتظار نداشتند که آزادی شان چندان پایدار باشد. هر مناسبتی که با اعتراض همراه می شد بازداشت هم به همراه داشت.

موج دوم پس از عاشورا شکل گرفت. روزی که جمهوری اسلامی صدای اعتراض را تحمل نکرد. هنوز مراسم عزاداری عاشورا که آمار دقیقی از کشته شدگان و دستگیر شدگانش در دست نیست به پایان نرسیده بود که بازداشت ها شروع شد. تقریبا همه چهره های سرشناس بازداشت شدند. روزنامه نگار و فعال سیاسی و فعال دانشجویی. به این ترتیب بر تعداد خانواده هایی که هر روز برای دادخواهی به قوه قضاییه و نهاد های دیگر مراجعه می کردند اضافه شد بی آن که صدایی شنیده شود و به درخواستی ترتیب اثر داده شود.

اما آن چه از هفته گذشته با بهت و اعتراض داخلی و خارجی مواجه شده اعدام دوتن از زندانیان سیاسی است. کسانی که به گواه اطلاعیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران به اتهام عضویت در گروهک های ضد انقلاب اعدام شده اند. در این اطلاعیه به نقش آنان در نا آرامی های ۷ ماه گذشته و حتی این که اعدام شدگان در تظاهرات شرکت کرده باشند اشاره ای نشده.

اما روز سه شنبه ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی، از اعدام ۹ تن دیگر در آینده نزدیک خبر داد. وی تاکید کرده است که این افراد در نا آرامی های خیابانی نقش داشته و در گروهک های ضد انقلاب عضویت داشته اند. این در حالی است که پیش از این اظهارات، نیلوفر لاری پوری شاعر و ترانه سرا و خبرنگار نشریه چلچراغ بازداشت شده بود و همزمان ماموران امنیتی سه تن از فعالان سابق دانشجویی وحید عابدینی، نوید عابدینی و اسماعیل ایزدی خواه را بازداشت کرده بودند.

در کرمانشاه هم علی محمد اسلامپور، سردبیر نشریه نوای وقت، بازداشت شده است. در حالی که کیوان صمیمی روزنامه نگار و مدیر مسئول نشریه نامه که ۸ ماه گذشته را در زندان بسر برده به شش سال زندان و محرومیت مادام العمر از فعالیت های سیاسی محکوم شده است. پیش از او احمد زید آبادی، روز نامه نگار و دبیرکل دفتر ادوار تحکیم وحدت، نیز علاوه بر زندان و تبعید به محرومیت مادام العمر از فعالیت های سیاسی محکوم شده بود.

در چنین فضایی است که نه بازداشت شدگان و نه خانواده های آنان امید چندانی به حل مشکلی که از اعتراض به نتیجه انتخابات آغاز شده، ندارند. در حالی که در ۳۰ سال گذشته در جشن های انقلاب همواره تعدادی از زندانیان بخشوده می شدند امسال نه تنها از عفو خبری نیست بلکه بازداشت ها همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG