لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

گزارش: موسوی: آن چه در کشور وجود دارد حاکمیت یک فرقه است که مفهوم ایرانیت را دزدیده


میرحسین موسوی نامزد معترض به نتیجه انتخابات که پس از ۲۲ بهمن تا کنون اظهار نظری نکرده بود روز شنبه در مصاحبه ای با سایت کلمه گفته است من با اصطلاح راهپیمایی مهندسی شده موافق هستم. وی در این مصاحبه تاکید کرده که آن چه در کشور وجود دارد حاکمیت یک فرقه است که مفهوم ایرانیت را دزدیده. میرحسین موسوی درعین حال با اشاره به مراسم ۴ شنبه سوری تصریح کرده که سبزها در هیچ برنامه ساختار شکنانه که باعث آزار و اذیت مردم شود شرکت نخواهند کرد.

پس از آن که میرحسن موسوی در بیانیه شماره ۱۷ خود راه های برون رفت از بحران را ارائه کرد، نه بیانیه داد و نه مصاحبه کرد. در واقع راهپیمایی ۲۲ بهمن برای هر دو سوی معادله قدرت در ایران اهمیت داشت. به همین دلیل حاکمیت همه قدرت خود را به کار گرفت تا از دیده شدن تصویر سبزها و یا شنیده شدن صدایشان جلوگیری کند.

اکنون میرحسین موسوی ۱۶ روز پس از آن حادثه می گوید راهپیمایی را مهندسی کردند زیرا از ابراز هویت سبزها هراس داشتند. آنان حتی از دیدن یک تسبیح سبز هم می ترسیدند. وی تصریح کرده جنبش سبز نباید دچار انفعال شود و هدف خود را فراموش کند. همه ملت ایران با هم دوست هستند البته اگر رسانه ملی اجازه بدهد که صدای ملت شنیده شود. صدایی که از طریق فنی شنود هم می شود. این که مردم را به حزب الله و حزب شیطان تقسیم کنیم و یا خس و خاشاک و گوساله و بزغاله بنامیم، درست نیست. موسوی اضافه کرده که اگر حاکمیت در راستای احقاق حقوق مردم حتی گامی کوچک بردارد ما به آن احترام قائل خواهیم شد. ما دوست داریم که حاکمیت خود آزادی انتخابات را تضمین کرده و زندانیان سیاسی را آزاد کند و در راه توسعه سیاسی گام بردارد. وی با تاکید بر ادامه فعالیت کلمه سبز گفته، مضحک است اگر تصور کنیم با پارازیت و هک کردن و فیلتر کردن می توانیم این امواج اطلاع رسانی را کنترل کنیم.

این نامزد معترض به نتیجه انتخابات همچنین گفته است این بحران راه حل آنی و ناگهانی ندارد و آن چه امروز در کشور وجود دارد حاکمیت یک فرقه و دزدیدن مفهوم ایرانیت و حس ملی است که نتیجه اش بسیار خطرناک است.

وی با اشاره به فیلم منتشر شده درباره حمله سازمان یافته به کوی دانشگاه و دانشجویان هم گفته: فاجعه است و فاجعه بارتر آن است که همه مسئولین نظام تا پیش از این می گفتند که خبر ندارند چه کسانی به کوی و دانشجویان حمله کرده اند. اگر فرستادن قمه کش و چماقدار برای سرکوب هنر است صدام که در حلبچه هزاران انسان را کشت هنرمندتر بوده!

موسوی این پرسش را درباره نسل جوان مطرح کرده که چرا نباید با وجود آنان به آینده ایران امیدوار باشیم. نسلی که در ماه های گذشته با الهام از حوادث پس از انتخابات آثار هنری بسیاری را خلق کرده.

اما شاید یکی از مهمترین فرازهای این مصاحبه اشاره میرحسین موسوی به مراسم ۴ شنبه سوری است. او گفته است که اطمینان دارد سبزها در هیچ برنامه ای به آزار واذیت مردم منجر شود شرکت نخواهند کرد. ایجاد انفجار و آتش سوزی با مشی جنبش سبز که همواره رفتاری مسالمت آمیز داشته، سازگاری ندارد. شاید این مصاحبه آخرین اظهارات موسوی در سال ۸۸ باشد که پس از بیست سال سکوت با نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و اعتراض به نتیجه آن به رهبر یک جنبش دمکراسی خواه تبدیل شد.

XS
SM
MD
LG