لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۴۴

گزارش: آیا خاتمی میتواند در صحنه بماند؟


آقای خاتمی به من گفتند چندین ماه پیش شاید در تابستان نامه ای به رهبری نوشته اند و دیدگاه های مختلفی را به صورت روشن اعلام کردند و از محتوی نامه کسی جز ایشان و رهبری اطلاعی ندارند. این جملات بخشی از مصاحبه محمد رضا خاتمی، برادر رییس جمهوری سابق ایران با نشریه ایراندخت است. در همین حال فرمانده سپاه علی ابن ابیطالب نیز گفته است زمانی که خاتمی پیش از انتخابات به اهواز سفر کرده بود منافقان در صدد ترور وی و مظلوم نمایی جنبش سبز بودند.

در جمهوری اسلامی کمتر خبری می تواند در حد محرمانه و یا حتی سری بماند شاید به آن دلیل که در غیاب مطبوعات آزاد راویان اخبار سیاستمداران در حال جدال با هم هستند و از این ابزار برای تخریب رقبای خود استفاده می کنند.

در ۸ ماه گذشته ایران درغیاب مطبوعات اصلاح طلب و روزنامه نگارانی که باید می نوشتند و منتشر می کردند در فضایی تنفس می کند که خبر و شایعه در یک مسیر به مخاطبان خود رسیده اند. در چنین فضایی است که مرزبندی ها چنان رادیکال می شود که سیاستمداران ناگزیر برای دفاع از خود وارد میدان می شوند زیرا اگر خبرها ادامه پیدا کنند در موقعیت آنان در ساختار سیاسی به ویژه در نزد افکار عمومی خلل ایجاد می شود.

ایراندخت نشریه ای است به مدیر مسئولی فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی و به سردبیری محمد قوچانی. ایراندخت می کوشد شیوه ای اتخاذ کند که زنده بماند. به همین دلیل از اصلاح طلبان هم انتقاد می کند. ماه گذشته ایراندخت از نامه ای خبر داد که سید محمد خاتمی به رهبر جمهوری اسلامی ارسال کرده است. پس از آن نوبت به سحام نیوز ارگان حزب اعتماد ملی رسید که این خبر را بازپخش کند. خاتمی اما در این مدت سکوت کرده بود تا آن که هفته گذشته در یک سخنرانی با عصبانیت وجود آن را رد کرد.

خاتمی گفته بود که می گویند فلانی نامه نوشته. زیرا از اقبال جامعه به افکار این افراد می ترسند و می خواهند به این وسیله آنان را خراب کنند. اما شاید در همان لحظات بوده که سید محمد رضا خاتمی برادر کوچکتر وی و دبیر کل سابق حزب مشارکت به نشریه ایراندخت ارسال این نامه را تایید کرده است. برادر خاتمی گفته است رییس جمهوری این نامه را در تابستان ارسال داشته و قرار بوده که مفاد آن محرمانه باشد و ما هم از آن خبر نداریم. وی تصریح کرده البته برادرم از طرف کسی نمایندگی ندارد تا در صدد میانجیگری باشد و این نامه تنها بیان دیدگاه ها بوده است.

اما خبر درباره رییس جمهوری سابق با همین مصاحبه به پایان نمی رسد. ابراهیم جباری فرمانده سپاه علی ابن ابیطالب نیز گفته است زمانی که خاتمی در اثنای مبارزات انتخاباتی به اهواز سفر کرده بود منافقین درصدد ترور وی بودند تا برای جنبش سبز یک شهید بسازند که سپاه این عملیات را خنثی کرد. با انتشار خبرهایی از این دست شاید این گمان دور از ذهن نباشد که محمد خاتمی هنوز در نزد افکار عمومی از مقبولیتی برخوردار است که می تواند در صحنه بماند و صدایش هم شنیده شود. صدایی که رقبایش می کوشند با تهدید و تخریب آن را کم اهمیت جلوه دهند.

XS
SM
MD
LG