لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

کروبی: وقتی از خواب بیدار شدم ...


پس از حوادث عاشورا، میرحسین موسوی نامزد معترض به نتیجه انتخابات با صدور بیانیه ای راه حل های خود برای عبور کشور از بحران فعلی را اعلام کرد. در حالی که این بیانیه هنوز در معرض نقد و بررسی قرار دارد روز گذشته مهدی کروبی با صدور بیانیه ای ۵ شرط برای خروج از بحران اعلام کرد. مهدی کروبی هفته گذشته در سفر به قزوین از سوی لباس شخصی ها مورد حمله قرار گرفته بود.

مهدی کروبی، تنها نامزد روحانی انتخابات در بهار گذشته بود. رقیبی سنتی برای محمود احمدی نژاد. کروبی در انتخابات سال ۸۴ هم با اعتراض کنار رفت و رسما اعلام کرد که تقلب شده است. جمله او معروف شد که می گفت ابتدا برنده اعلام شدم اما صبح وقتی از خواب بیدار شدم رای های مرا به نام احمدی نژاد خوانده بودند. او چنان عصبانی بود که از دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز هم استعفا داد و حزب اعتماد ملی را تاسیس کرد. با روزنامه ای که در حوادث پس از انتخابات به دستور دولت توقیف شد.

مهدی کروبی سرانجام وارد مبارزه انتخاباتی شد و در کنار میر حسین موسوی تفکر اصلاح طلبی را نمایندگی کرد. اما او هم مثل موسوی در ۲۲ خرداد بازنده اعلام شد. از این مقطع نه تنها چانه زنی های پشت پرده برای آرام کردنش بی نتیجه ماند بلکه در مواردی به افشای حوادثی پرداخت که در جمهوری اسلامی حتی نمی توان به محدوده اش نزدیک شد. از جمله افشای تجاوز در زندان ها. او دشنام شنید، کتک خورد و حتی به سوی خودرو او تیراندازی شد. اما خاموش نشد.

اکنون در فضایی که به نظر کارشناسان، طرف های درگیر آماده می شوند تا دور جدیدی از مبارزه و مقابله را آغاز کنند و چند روز پس از بیانیه شماره ۱۷ موسوی که شرایط خروج از بحران را اعلام کرده، کروبی با صدور یک بیانیه ضمن تمجید از موسوی ۵ شرط را برای پایان دادن به وضعیت کنونی پیشنهاد کرده است. مهدی کروبی در بیانیه خود می گوید: کشتار عاشورا حادثه ای نیست که بتوان از کنار آن گذشت. وی شرایط ۵ گانه خود را اعتراف و توبه ظالمان، بخشش مردم، اصلاح انحرافی که در انقلاب انجام شده، پرهیز از خشونت و ریشه یابی و علت یابی حوادث اخیر اعلام کرد.

آقای کروبی در بند پنجم آمادگی خود را برای مناظره با هر نماینده ای از سوی حکومت اعلام می کند تا مشخص شود چه کسانی انقلاب را به انحراف کشاندند و مسئول ظلم هایی هستند که بر مردم روا داشته شده. این بیانیه در حالی صادر شده است که هنوز هیچیک از مقامات رسمی به شرایط موسوی پاسخ نداده اند و شاید مهدی کروبی هم پاسخی دریافت نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG