لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

گزارش: «رو به فردا» تنها تا چند فردا ادامه داشت


گزارش: «رو به فردا» تنها تا چند فردا ادامه داشت
گزارش: «رو به فردا» تنها تا چند فردا ادامه داشت

مناظره های تلویویزیونی که اخیرا به نام «رو به فردا» از شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی پخش می شد به دلیل عدم امکان دعوت از چهره های اصلی اصلاح طلب و شاید طرح مباحثی که خوشایند دولت نبود، متوقف شده است. مناظره سیما که در اثنای مبارزات انتخاباتی شکل گرفت با نقد فراوان مواجه شد. اکنون احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری، می گوید آماده است تا با شرکت در یک مناظره از میراث فکری پدرش و حوادث اخیر دفاع کند.

صدا وسیما و یا آن چه در جمهوری اسلامی رسانه ملی خوانده می شود بر اساس مفاد قانون اساسی از سوی مدیری اداره می شود که برگزیده رهبر جمهوری اسلامی است. رسانه ملی با ده ها کانال تلویزیونی سراسری و استانی از دیدگاه منتقدان بسیارش هرگز بی طرفی را رعایت نکرده و به همین دلیل رسانه ای ملی نیست.

منتقدان در ۳۱ سال گذشته جز در سال های اول تاسیس جمهوری اسلامی هرگز فرصت استفاده از این رسانه را نداشته اند. از همین رو برای بسیاری هنوز این پرسش مطرح است که چرا این سازمان در اثنا انتخابات ریاست جمهوری تصمیم گرفت تا مناظره ای میان نامزدهای ریاست جمهوری برگزار کند. مناظره هایی که برخی معتقدند اعتراض های پس از انتخابات را کلید زد. زیرا این فرصت برای میلیون ها ایرانی فراهم شد که از نزدیک با دیدگاه های کسانی که می خواهند قدرت را دست بگیرند آشنا شوند.

صدا و سیما پس از اعلام نتیجه انتخابات در انتشار اخبار هم گزینشی برخورد کرد. در حالی که جناح حامی دولت از این رسانه و مطبوعات بسیار برای اعلام مواضع خود و حتی تخریب منتقدان استفاده می کردند هیچیک از رهبران جنبش دمکراسی خواهی چنین فرصتی نداشت. در چنین شرایطی بود که ناگهان صدا وسیما دور جدید مناظره ها را با نام روبه فردا آغاز کرد.

در حالی که جمع کثیری از حامیان دولت آماده بودند تا در این مناظره شرکت کنند این سازمان در دعوت از منتقدان با محدودیت مواجه بود. برخی ناظران از همان آغاز می گفتند که رو به فردا بیش از چند فردا دوام نخواهد داشت زیرا آستانه تحمل مخالف از سوی جناح دولتی کاملا قابل پیش بینی و اندک است. رو به فردا سرانجام پس از چند برنامه به ۲ مهمان موافق دولت دلخوش کرد و ناگزیر خاموش شد.

اما پدیده ای به نام مناظره همچنان خاطره ای زنده در حافظه ایران پرالتهاب امروز است. در چنین شرایطی و در حالی که صدا و سیما وعده می دهد که در تدارک دور جدیدی از پخش مناظرات است، احمد منتظری فرزند آیت الله منتظری، می گوید آماده است تا با هر مسئول و یا کسی که بتواند پاسخگوی پرسش باشد در مورد حوادث اخیر و میراث فکری پدرش که هنوز با سانسور مواجه است، مناظره کند. احمد منتظری با صدور بیانیه ای پس از مراسم چهلمین روز درگذشت پدرش آیت الله منتظری تاکید کرده است اهل انصاف این قضاوت را خواهند داشت که اتهاماتی که به آیت الله فقید زده می شود لابد پاسخ هایی دارد که دوستان ایشان می توانند ارائه کنند .اینجانب و بسیاری از شاگردان و دوستان ایشان آمادگی کامل داریم در مناظره ای با همین عنوان شرکت کنیم و چنانچه مسئولین سیمای جمهوری اسلامی اجازه داشته باشند برای یکبار هم شده، انصاف را در مورد این فقید سعید رعایت نمایند. آیت الله منتظری ارشدترین روحانی منتقد جمهوری اسلامی محسوب می شد.

پاسخ به این درخواست از سوی صدا و سیما که در ۸ ماه گذشته جز خبر برخی بازداشت ها خبر دیگری از حوادث ایران و دیدگاه های مخالفان پخش نکرده، خوش بینی تلقی خواهد شد. اما این که گفت وگو بتواند فضای کنونی ایران را تغییر دهد موافقان بسیاری دارد.

XS
SM
MD
LG