لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

تلاش برای خروج از بن بست لایحه هدفمند کردن یارانه ها


دولت و مجلس شورای اسلامی تلاش می کنند برای خروج از بن بست لایحه هدفمند کردن یارانه ها راهی بیابند. در حالی که نمایندگان حامی دولت از ارسال نامه محمود احمدی نژاد به علی لاریجانی خبر می دهند، احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس رئیس جمهوری را به مناظره در این باره دعوت کرده است.

سال گذشته در چنین روزهایی محمود احمدی نژاد می دانست که برای مبارزه انتخاباتی روزهای دشواری در پیش دارد. وقتی که قرار شد که چهار نامزد نهایی در مناظره های تلویزیونی شرکت کنند کمتر کسی باور می کرد که نتیجه چنان باشد که حتی اصولگرایان پیروز هم به آن اعتراض داشته باشند. در آن روزها محمود احمدی نژاد به پیروزی فکر می کرد و پس از آن هم به فکر خروج از روزهای دشوار سال ۱۳۸۸ بود. اما شاید تصور هم نمی کرد که مجلس اصولگرا در سال ۱۳۸۹چنان شرایطی برای او ایجاد کند که برای اجرای طرح اقتصادی اش، آنان را به برگزاری همه پرسی تهدید کند.

نمایندگانی که با او همسوتر بودند در تعطیلات نوروزی به رایزنی پرداختند تا زمینه تغییر بودجه سال ۸۹ و اجرای هدفمند کردن یارانه ها را فراهم کنند.

اکنون آنان خبر داده اند که رئیس جمهوری برای حل ماجرا به رئیس مجلس نامه نوشته و درخواست کرده که وی با الحاق یک تبصره به بودجه و افزایش سطح درآمد دولت از محل آزاد سازی یارانه ها مشکل را حل کند. مشکلی که با ایجاد درآمد ۴۰ میلیارد تومانی برای دولت زمینه اجرای لایحه را فراهم می کند.

کارشناسان پیش بینی می کنند افزایش بهای بنزین تا ۴۰۰ تومان برای هر لیتر، اولین پیامد احتمالی این اقدام خواهد بود.

این طرح مخالفان سرسختی در مجلس دارد. احمد توکلی که ریاست مرکز پژوهش های مجلس را بر عهده دارد چنان بر عقیده خود راسخ است که رئیس جمهوری را به مناظره خوانده است. وی تاکید کرده پافشاری دولت برای اجرای لایحه از اصرار به لجاجت رسیده است. وی تاکید کرده نمایندگان نمی توانند درخواست تجدید نظر در بودجه را داشته باشند اما دولت می تواند این درخواست را مطرح کند.

در همین حال الیاس نادران یکی دیگر از مخالفان این لایحه در مجلس تاکید کرده که با دولت اختلاف ندارند و دشمنان نباید به نقد آنان دلخوش کنند.

وزیر کار هفته گذشته گفته بود که از رقم دقیق خط فقر اطلاعی ندارد و روز یکشنیه سید حسن نقوی نماینده ورامین در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دستمزد ۳۰۳ هزار تومانی کارگران در سال ۸۹ گفته است اگر چنین فردی خانه شخصی داشته باشد با درآمد ۵۰۰ هزار تومانی در ماه تنها می تواند زنده بماند.

XS
SM
MD
LG