لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۴۶

۲۲ بهمن، تحول و تطور در آرایش سیاسی


در روزهایی که به ۲۲ بهمن منتهی می شود آرایش نیروهای سیاسی در ایران هنوز بر محور حضور گسترده در راهپیمایی گسترده این روز در حال شکل گیری است.

میرحسین موسوی یکی از رهبران جنبش در دیدار با دانشجویان گفته است که با حفظ هویت در این مراسم شرکت خواهیم کرد.

سید محمد خاتمی رییس جمهوری سابق نیز در موضعی مشابه تاکید کرده در مراسم ۲۲ بهمن همه باید شرکت کنند.

تنها ۲ روز به سی و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باقی مانده در حالی که جمهوری اسلامی در موقعیتی کاملا متفاوت با سال های پیش از این قرار گرفته است.

در همه سال هایی که جمهوری اسلامی در گذشته سپری کرده مراسم ۲۲ بهمن روزی برای نمایش اقتدار بوده است. اقتداری ناشی از اتحاد در میان جناح هایی که قدرت را در دست داشتند.

دایره تصمیم گیری حتی پس از درگذشت آیت الله خمینی هم چندان تغییر نکرد. روحانیت در راس حکومت تصمیم گیرنده و تقسیم کننده نقش ها بود. به همین دلیل روز پیروزی انقلاب به مراسمی تبدیل شده بود که تاریخ به نفع روحانیت و جناحی که قدرت را در دست داشت بازخوانی می شد.

اما امسال با وجود تاکید همه گروه ها و شخصیت های سیاسی برای شرکت در این مراسم این نکته هم به وضوح به چشم می خورد که آرایش سیاسی دستخوش تحول جدی شده است و به گواه ناظران در این روز همه گروه ها شرکت خواهند کرد اما نه برای تکرار و تایید مواضع دولت و حکومت بلکه برای اعلام مواضع خود. از همین روست که میرحسین موسوی گفته است که با حفظ هویت در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت خواهیم کرد. وی تاکید کرده که جنبش سبز ملت ایران مستقل است و به هیچ وجه اجازه دخالت به بیگانگان نخواهد داد.

موسوی که با جمعی از دانشجویان دیدار داشته اضافه کرده است این جنبش دچار ماجراجویی و افراط و تفریط نخواهد شد. ما به دنبال یک عقلانیت هستیم و یادآور می شوم که این هجمه ها ما را در شعار هم به عدم تعادل دچار نخواهد کرد. اما متاسفانه عده ای به دنبال دوقطبی کردن جامعه هستند تا در نتیجه آن بتوانند بهتر مردم را سرکوب کنند و به اهداف خود برسند. در حالی که جنبش سبز با همه دوست است.

وی همچنین گفته است که از آزادی، اعتماد به ملت و گردش آزاد اطلاعات لطمه نمی بینیم. ممکن است به من فشار وارد شود ولی مهم این است که این فرایند به نفع آینده کشور است.

در همین حال سید محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق، نیز در دیدار با مدیران و خبرنگاران خبرگزاری ایلنا گفت همه در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت خواهیم کرد. خاتمی نیز نظیر موسوی تاکید کرده که جنبش مردم ایران به خارج چشم ندوخته و مستقل است. خاتمی تاکید کرده که توقع ما از همه شخصیت های تاثیرگذار کشور در شرایط کنونی انصاف است. ما از حق و انتخاب مردم دفاع می کنیم. هدف همه ما همچنانکه اعلام کرده ایم، رسیدن به سازوکارهای برگزاری انتخابات بی حرف و حدیث است و اطمینان مردم از تامین حق خود. ما معتقدیم که زندانیان باید آزاد شوند و فشار از روی رسانه ها باید برداشته شود. خاتمی همچنین تصریح کرده که برخلاف نظر عده ای معدود دلسوزان نظام معتقدند که کشور با بحران مواجه شده و همه باید بکوشیم تا از این مرحله عبور کنیم. شاید این آخرین سخنان چهره های اصلاح طلب تا پیش از ۲۲ بهمن باشد. دیدگاه هایی که پیش از این هم ابراز شده اما آیا در این روزها شنیده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG