لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

روایتی دیگر از عاشورای ۸۸


در حالی که حمله نیروهای انتظامی و لباس شخصی ها به عزادران روز عاشورا پیامدهای خشونت باری به همراه داشته، منابع خبری رسمی وابسته به دولت تلاش کرده اند تا با پوشش خبری محدود و با استفاده از ادبیات خاص از اهمیت این حادثه بکاهند.

این منابع خبری بیشتر به انعکاس دیدگاه های مقامات امنیتی پرداخته و تظاهر کنندگان را آشوب گرانی نامیده اند که حرمت روز عاشورا را حفظ نکرده اند.

فرماندهی نیروی انتظامی تهران در اطلاعیه خود از کشته شدن ۵ نفر خبر داده اما تاکید کرده که این افراد به طرز مشکوکی جان خود را از دست داده اند و نیروی انتظامی در صدد شناسایی عاملان است.

شاید نحوه پوشش اخبار حادثه روز عاشورا برای منابع دولتی دشوارتر از وظیفه حفظ امنیت و یا به گفته مقامات امنیتی کنترل اوضاع هم باشد. روزی که در تهران و برخی شهرهای بزرگ ایران مراسم عزاداری دهمین روز ماه محرم با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد. خشونتی که که بنا به برخی آمار دست کم ۵ تا ۷ کشته بر جای گذاشته است.

عاشورای ۸۸ در حالی به پایان رسید که منابع خبری وابسته به دولت برای مدیریت اخبار، آن حادثه را به گونه دیگری روایت کردند. آنها در اخبار خود با متهم کردن تظاهر کنندگان به ساختارشکنی و زیر پا گذاشتن حرمت محرم و روز عاشورا تنها به انتشار اخبار رسمی اکتفا نکردند بلکه کوشیدند تا از طریق ارائه تحلیل، مردم و رهبران جنبش را متهم اصلی این روز معرفی کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی «ایرنا» مصاحبه ای از سردار احمد رضا رادان منتشر کرد که در آن تصریح شده بود که نیروی انتظامی در این روز از سلاح گرم استفاده نکرده است. به گفته وی در حالی که نیروهای پلیس تلاش می کردند تا آرامش را برقرار کنند مردم به آنان حمله ور می شدند. سردار رادان که از واژه «فتنه گران» برای معترضان و عزادران روز عاشورا استفاده کرده، می گوید تعدادی از اماکن عمومی و بانک ها و خودروهای عمومی خسارت دیده اند. پیش از این نیز فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ با انتشار اطلاعیه ای مرگ ۵ تن را تایید کرده بود. مرگی که اطلاعیه آن را مشکوک خوانده و تصریح کرده بود که درصدد شناسایی عاملان است.

خبرگزاری فارس که به احمدی نژاد نزدیک است و به گفته اصلاح طلبان از سوی سپاه پاسدارن مدیریت می شود در خبر کوتاهی به نقل از یک مقام آگاه در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرده که تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین خلق که در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی منافقین خوانده می شوند دستگیر شده اند. فارس این سازمان را متهم کرده که با حمله به دسته های عزادار در تهران این مراسم مذهبی را به آشوب کشیده است. این خبرگزاری همچنین به نقل از حجت الاسلام ذوالنور، جانشین نماینده ولی فقه در سپاه پاسداران، نوشته است که آشوبگران باید بدانند که که صبر مردم هم اندازه ای دارد. بهتر است آنان به آغوش ملت بازگردند زیرا عاقبتی جز نابودی ندارند.

این تنها بخشی از گزارش هایی است که منابع نزدیک به دولت آن را گزارش کرده اند، در حالی که منابع خبری اصلاح طلبان از اعمال خشونت سازمان یافته نسبت به عزادران خبر می دهند. خشونتی که در روزهای پس از ۲۵ خرداد کم نظیر خوانده شده است و شاید به همین دلیل هم فرمانده نیروی انتظامی تهران می گوید که ۳۰۰ تن را بازداشت کرده اند.

روز یکشنبه، تنها نیروها امنیتی نبودند که ناگزیر به صحنه آمده بودند بلکه کسانی نیز در توجیه این حادثه که باور نکردنی است سخت تلاش کردند تا خشونت را باورپذیر کنند. اما این که موفق شده اند یا نه به زمانی نیاز دارد که بی تردید به نفع آنان پیش نمی رود.

XS
SM
MD
LG