لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۲

کنسرت زعفران، جشن رومی ، اجرای آهنگ های طرب انگیز موسیقی جهانی و دکلمه اشعار رومی به زبان فارسی توسط یک هنرمند ایرانی نامزد جایزه گرمی


کنسرت زعفران، جشن رومی ، اجرای آهنگ های طرب انگیز موسیقی جهانی و دکلمه اشعار رومی به زبان فارسی توسط یک هنرمند ایرانی نامزد جایزه گرمی
کنسرت زعفران، جشن رومی ، اجرای آهنگ های طرب انگیز موسیقی جهانی و دکلمه اشعار رومی به زبان فارسی توسط یک هنرمند ایرانی نامزد جایزه گرمی

درکنسرتی که اخیرا در مرکز فرهنگی و هنری«اسکربال» در شهر لس آنجلس تحت عنوان «زعفران – جشن رومی» برگزار شد، تلفیقی از موسیقی جاز، نوای سیتاراستاد شجاعت حسین خان، یکی از برجسته ترین چهره های موسیقی هند به همراه بازخوانی اشعار مولانا به زبان فارسی توسط کتایون گودرزی، هنرمند ایرانی نامزد جایزه گرامی اجرا شد و به شدت مورد توجه تماشاگران غربی و شرقی قرار گرفت.

همکاری های کتایون گودرزی و استاد شجاعت حسین خان که تا کنون چند آلبوم مشترک در آمریکا به بازار داده اند، درهم آمیزی جدیدیست از موسیقی هند و شعر کهن فارسی. در اشعار منتخب از مولانا، گودرزی سبک جدیدی از دکلمه اشعار را ابداع کرده است که در آن نه تنها ریتم شعر رعایت می شود، بلکه آوا یا ملودی شعر نیزبا دقت و ظرافتی خاص گنجانده شده است.

جلال الدین مولانا معروف به رومی شاعر قرن هفدهم ایران دراصل، اشعار خود را به زبان فارسی می نوشته است. او معتقد بود که رسیدن به خالق کائنات و درک هستی تنها از راه اجرای موسیقی طرب انگیز، شعر و حرکات موزون که امروزه به شکل رقص «سماع» جلوه گر شده امکان پذیر است. این همان موسیقی بود که این هنرمندان تحت عنوان «جشن رومی» در تالار کریستال «اسکربال» اجرا کردند و نوای سیتار یکی از برجسته ترین استادان و آهنگسازان هند ، شجاعت حسین خان، اشعار مولانا با بیان کتایون گودرزی را با صدای ساز «تیم رییس»، ساکسیفونیست گروه معروف رولینگ استونز، کوین هیز، آهنگساز و نوازنده برجسته موسیقی جاز، ابهیمن کوشال، نوازنده طبلا و از همکاران «راوی شانکار» و بالاخره پرکاشنیست ژاپنی «ساتوشی تاکیشی» را برای اجرای ترکیب تازه ای از نوا و آوا در یک کنسرت کم نظیر گردهم آورد.

کتایون گودرزی درطول سال ها زندگی در خارج در حفظ اصالت بیان اشعار شاعران بزرگ صحنه ادبیات ایران حساسیت خاصی نشان داده و به بررسی دقیق اشعار شاعرانی چون مولانا، حافظ تا عطار و اوحدی مراغه ای وغیره پرداخته است. او در روایتگری این اشعار آن را با نوای سحرانگیز موسیقی دانان برجسته همراه کرده و آلبوم های گوناگونی را با همکاری آهنگسازان بزرگ مشرق زمین از جمله رضا درخشانی موسیقی دان برجسته ایرانی و «امامیار حسنف» هنرمند بزرگ آذربایجان منتشر کرده است.

آخرین آلبوم مشترک شجاعت حسین خان و کتایون گودرزی به نام «شمس» که درهم آمیزی ظریفی است از موسیقی سنتی هند وروایت آوایی دقیقی از اشعار پارسی توانست این آلبوم را نامزد دریافت جایزه گرمی در رده بندی موسیقی جهانی World Music کند.

تیم رییس، نوازنده کلارینت، فلوت و ساکسیفون که سال ها با بزرگان موسیقی، جاز، پاپ و راک اند رول ازجمله گروه معروف رولینگ استونز همکاری داشته است درمورد این همکاری خود با کنسرت «زعفران – جشن رومی» می گوید:

« زیباترین چیز درمورد موسیقی این است که مهم نیست شما از چه کشور و فرهنگ و مذهبی آمده اید، این یک زبان واحد است که با روح و جان انسان ها حرف می زند. اینجا سیاستی درکار نیست و ما داریم به یک غریزه انسانی می پردازیم. یعنی اجرای موسیقی. تماشاگران هم به ما پاسخ می دهند و ما با هم یکی می شویم . دراینجا هیچ چیز ما را محدود نمی کند درواقع رسیدن به چنین حالتی درموسیقی همان احساس آزادی مطلق است.»

استاد شجاعت حسین خان نیز که از یک خاندان موسیقی سنتی هند برخاسته است معتقد است اجرای امشب در مرکز اسکربال از حالت های استثنایی و حتی کم نظیری برخوردار بوده است که در آن یک موسیقی ساده به جایی ماورای پیچیدگی های روح انسانی کشانده شده و توانسته است به زیبایی با تماشاگران ارتباط برقرار کند« درمورد جنس موسیقی که امشب اجرا شد باید بگویم این یک موسیقی ساده و ممتنع بود. وقتی سادگی به یکی از بالاترین مراحل ممکن می رسد، برای اینکه شنونده بتواند به راحتی این موسیقی را دریافت کند نوازنده باید از یک سری دیسیپلین های پیچیده گذر کند. مهم نیست چه شیوه ای از نوازندگی به کار برده می شود. برای شنونده لذت بردن از این موسیقی تنها زمانی ممکن می شود که خود ما یعنی نوازندگان هم از اجرای آن به همان اندازه لذت ببریم.»

XS
SM
MD
LG