لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۴

نگرانی کانادا از تایید حکم اعدام سعید ملک پور در ایران


عکس از صفحه فیسبوک سعید ملک پور برداشته شده است.
عکس از صفحه فیسبوک سعید ملک پور برداشته شده است.

در شرایطی که رسانه های ایران از تایید حکم اعدام سعید ملک پور از سوی دیوان عالی کشور خبر داده اند، جان برد، وزیر امور خارجه کانادا نسبت به خبر تایید حکم اعدام این جوان ایرانی مقیم کانادا ابراز نگرانی عمیق کرده است.

سعید ملک پور، جوان ٣٥ ساله ایرانی مقیم استان انتاریو در کانادا چهار سال پیش و پس از بازگشت به ایران در اکتبر سال ٢٠٠٨ دستگیر و روانه زندان اوین شد. آقای ملک پور به طراحی و فعالیت روی یک تارنمای غیراخلاقی و «افساد فی الارض» متهم شد و دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی وی را به اعدام محکوم کرد.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا روز یکشنبه ٩ بهمن با انتشار بیانیه ای در مورد انتشار گزارش هایی مبنی بر تایید حکم سعید ملک پور ابراز نگرانی عمیق کرده و آن را نمونه دیگری از سرپیچی مقامات ایرانی از احترام به تعهدات بین المللی خود در رعایت حقوق بشر خوانده است.

برخی از صاحبنظران و فعالان بر این باورند که تنش های داخلی در ایران و فشارهای سیاسی و تحریم های اقتصادی علیه این کشور سبب شده است تا دولتمردان جمهوری اسلامی بر فعالان سیاسی، اجتماعی، خبرنگاران و طرفداران آزادی و جامعه مدنی فشار مضاعفی وارد کنند.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا تصمیم مقامات قضایی ایران برای صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور را محکوم کرده و گفته است نگرانی ها نسبت به عملکرد مقامات حکومت تهران هر روز افزایش می یابد.

آقای برد در بخش دیگری از این بیانیه از ایران خواسته است تا مسیر خود را تغییر دهد و به تعهدات بین المللی خود در رعایت حقوق بشر احترام بگذارد و زندانیان سیاسی همچون سعید ملک پور که از روند قضایی شفاف و منصفانه محروم بوده اند را آزاد کند.

وزیر امور خارجه کانادا پیش از این ایران را «بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهان» و برنامه اتمی این کشور را بسیار نگران کننده خوانده و تاکید کرده بود وضعیت نامطلوب حقوق بشر در ایران، هر روز وخیم تر می شود.

وکیل مدافع آقای ملک پور خرداد ماه سال گذشته گفته بود که پس از ارائه شواهد کارشناسی مبنی بر فعالیت سعید ملک پور روی این تارنما، حکم اعدام این شهروند ایرانی نقض شد. اما وی از آن زمان تا بررسی قضایی نهایی این پرونده در بازداشت به سر برد.

بنا به گزارش های رسیده، مقامات امنیتی ایران یک سال پس از بازداشت سعید ملک پور وی را برای اعتراف به اتهامات خود در برابر تلویزیون جمهوری اسلامی قرار دادند. وی مدت زمانی بعد گفت که این اعترافات به زور و زیر فشار شکنجه اخذ شده و واقعیت ندارند.

طی چهار سال گذشته، گروهی از سیاستمداران و فعالان حقوق بشر ایرانی و کانادایی در اعتراض به صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور و نگرانی نسبت به اجرای قریب الوقوع این حکم، گردهمایی های اعتراضی در استان انتاریو برگزار کردند و از دولت فدرال کانادا خواسته بودند تا برای نجات جان ملک پور ٣٥ ساله موضع جدی اتخاذ کنند.

فاطمه افتخاری، همسر سعید ملک پور در کانادا بارها برای آزادی و لغو حکم اعدام همسرش، و نسبت به سرنوشت و بی اطلاعی از وضعیت سلامت و امنیت وی در زندان اوین ابراز نگرانی کرده است. وی تاکید کرده بود که کارزار گروه های حقوق بشر در حمایت از سعید ملک پور نقش کلیدی در نجات جان همسرش ایفا کرده بودند.

سازمان عفو بین الملل روز ٢٩ دی ماه با انتشار بیانیه ای، صدور حکم اعدام برای سعید ملک پور را ناعادلانه خوانده و خواستار لغو این حکم شد.

سال گذشته نیز گروهی متشکل از ٩٦٢ دانشجو و فارغ التحصیل دانشگاه های ایران و جهان، به ویژه دانشگاه صنعتی شریف با امضای یک نامه اعتراضی، خواستار توقف فوری حکم اعدام سعید ملک پور، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف شده بودند.

XS
SM
MD
LG