لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

اعتراض به صدور حکم اعدام برای یک شهروند ایرانی مقیم کانادا


اعتراض به صدور حکم اعدام برای یک شهروند ایرانی مقیم کانادا

رسانه های عمده کانادا از محکومیت سعید ملک پور، تبعه ایرانی مقیم کانادا به اقدام علیه امنیت ملی و صدور حکم اعدام برای وی خبر می دهند.

بنا به گزارش روز دوشنبه (٦ دسامبر) روزنامه گلوب اند میل، سعید ملک پور به اتهام راه اندازی یک تارنمای غیراخلاقی و به انحراف کشیدن جامعه، گناهکار و مفسد فی الارض شناخته و به اعدام محکوم شده است.

در یک دادخواست اینترنتی که نسخه ای از آن به مجلس عوام کانادا ارسال شده است، امضاکنندگان خواستار آزادی فوری سعید ملک پور شده اند.

فاطمه افتخاری، همسر سعید ملک پور که مقیم تورنتو است، روز شنبه (٥ دسامبر) در گفتگو با روزنامه کانادایی گلوب اند میل گفت قاضی دادگاه حکم اعدام آقای ملک پور را در زندان اوین به وی ابلاغ کرده است.

سعید ملک پور جوان ایرانی ٣٥ ساله مقیم کانادا، برای دیدار از پدر سالخورده اش به ایران بازگشته بود. بنا به گزارش ها، وی در اکتبر سال ٢٠٠٨ زندانی شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین و در بازداشت مقامات قضایی ایران بوده است.

فاطمه افتخاری به گلوب اند میل گفت از خبر شنیدن صدور حکم اعدام برای همسرش در چنان شوک و حیرتی به سر می برد که حتی نمی تواند اشک بریزد.

بنا به گفته فاطمه افتخاری، سعید ملک پور به عنوان یک طراح و برنامه نویس آزاد سایت های اینترنتی، در کانادا کار می کرد و چهار روز پس از بازگشت به ایران مفقود شد. او نیز که برای پیگیری وضعیت همسرش پس از سه هفته به تهران سفر کرد، توسط مقامات اطلاعاتی و امنیتی ایران احضار و به مدت چهار ساعت مورد بازجویی و بدرفتاری و اهانت قرار گرفته است.

سعید ملک پور در مارس سال ٢٠١٠، در نامه سرگشاده ای خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ادعا کرد در زندان تحت شکنجه شدید قرار گرفته و درحالی که دست ها و چشم هایش بسته شده بود، چندین مامور با کابل او را مورد ضرب و شتم شدید قرار داده و او را به تجاوز جنسی با بطری آب تهدید و وی را وادار کردند تا در برابر دوربین های تلویزیون جمهوری اسلامی اعتراف کند. بنا به گفته همسر سعید ملک پور، پدر این جوان ایرانی دو روز پس از پخش اعترافات تلویزیونی درگذشته است.

سعید ملک پور در این نامه ادعا کرده که ٣٢٠ روز در زندان انفرادی به سر برده است.

خانم افتخاری افزوده است در شرایطی که هنوز زمان اجرای حکم اعدام همسرش تعیین نشده است، وکیل وی در ایران در تلاش است تا پرونده وی را به دیوان عالی ارجاع کند.

XS
SM
MD
LG