لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

آمریکا ادعای وزیر خارجه عربستان را تکذیب کرد؛ هیچ گونه ممنوعیت رسانه‌ای برای مقام تشکیلات خودگردان وجود نداشت


فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان که همراه با ریاض ملکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی و وزیر امور خارجه ترکیه در واشنگتن به سر می‌برند، روز جمعه در یک کنفرانس خبری، مانع از پاسخگویی ریاض ملکی به پرسشهای خبرنگاران شد.

در کنفرانس مطبوعاتی این دیپلمات‌ها، خبرنگاری نظر ریاض مالکی در مورد خبر بلومبرگ به نقل از نخست وزیر تشکیلات خودگردان، که گفته بود احتمالا حماس با دیگر گروههای فلسطینی ادغام خواهد شد را پرسید، اما فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان به جای مالکی وارد عمل شد و گفت :«دولت آمریکا محدودیت‌هایی برای ویزای ایشان وضع کرده است که به وی اجازه نمی‌دهد به سوالات رسانه‌ها پاسخ دهد.»

وزیر امور خارجه عربستان ادامه داد که او معتقد است این ممنوعیت یک رویه «تاریخی» برای مقامات فلسطینی در ایالات متحده است و نقض آن عواقب قانونی به همراه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا اما با رد ادعای فیصل بن فرحان، منع مصاحبه وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین با رسانه‌ها را تکذیب و اعلام کرد: «چنین چیزی وجود ندارد. ما هیچ محدودیتی اعمال نکرده‌ایم که افراد را از صحبت با مطبوعات منع کند.»

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی روز جمعه به بلومبرگ گفت در همکاری با آمریکا برای تعیین مدیریت غزه پس از جنگ، به دنبال آن هستیم تا حماس را تحت نظارت «سازمان آزادیبخش فلسطینی» قرار داده و در این سازمان ادغام کنیم.

ریاض ملکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی در سفری مشترک با همتایان عربستانی و ترکیه‌ای به واشنگتن قصد دارند از دولت بایدن بخواهند تا با آتش‌بس فوری بین اسرائیل و حماس موافقت کند.

گفتنی است روز جمعه با وتوی ایالات متحده، قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی برای آتش‌بس فوری بشردوستانه در جنگ اسرائیل و حماس به تصویب نرسید. ۱۳ عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت دادند و بریتانیا نیز رای ممتنع داد.

پیش‌تر رابرت وود، نماینده امور ویژه سیاسی آمریکا در سازمان ملل متحد، به شورایی که برای گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، تشکیل جلسه داد، گفت: «این فقط بذر جنگ بعدی را می‌کارد، زیرا حماس تمایلی به برقراری صلح پایدار ندارد.»

XS
SM
MD
LG