لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

پرزيدنت اوباما قانون منع ورود مبتلايان به ويروس «ايدز» به خاک آمريکا را لغو کرد


پرزيدنت اوباما قانون منع ورود مبتلايان به ويروس «ايدز» به خاک آمريکا را لغو کرد
پرزيدنت اوباما قانون منع ورود مبتلايان به ويروس «ايدز» به خاک آمريکا را لغو کرد

پرزيدنت اوباما در اين هفته قانون معروف به «رايان وايت» را امضا کرد، قانونی که کمک های چند ميليارد دلاری را در اختيار مبتلايان به ويروس ايدز قرار ميدهد

پرزيدنت اوباما در اين هفته قانون معروف به «رايان وايت» را امضا کرد. قانونی که کمک های چند ميليارد دلاری را در اختيار مبتلايان به ويروس ايدز قرار ميدهد. حدود نيم ميليون نفر در آفريقا از جمله کسانی هستند که از اين کمک های نوع دوستانه آمريکا بر خوردار ميشوند. اين کمکها در زمينه معالجه و مراقبت های پزشکی است.

پرزيدنت اوباما روز شنبه هنگام امضای اين قانون همچنين اعلام کرد که ممانعت سفر به خاک آمريکا برای مبتلايان به ويروس بيماری «ايدز» از ژانويه آينده لغو ميشود.

قانون منع ورود مبتلايان به ويروس بيماری ايدز به آمريکا در دوره رياست جمهوری بيل کلينتون در سال ١٩٩٣ ميلادی به امضا رسيد، اما مفاد آن عملاً بيست و دو سال پيش هنگام ممانعت از ورود يک هلندی مبتلا به ايدز برای سخنرانی در کنفرانسی در سانفرانسسيکو، بمرحله اجرا در آمده بود.

پرزيدنت اوباما هنگام تمديد اين قانون گفت: «اگر ما ميخواهيم در مبارزه با بيماری ايدز در جهان نقش رهبری داشته باشيم، لازم است که ممنوعيت غير لازم ورود مبتلايان به ويروس ايدز به آمريکا را لغو کنيم. »

بخش اعظم کمکهای ايالات متحده دراختيار کشورهای صحرای آفريقا از جمله بوتسوانا گذاشته ميشود.

کاخ سفيد روز شنبه اعلام کرد که رييس جمهوری آن کشور قرار است اين هفته ضمن ديدار از واشنگتن با رييس جمهوری آمريکا ملاقات و مذاکره کند.

کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت اوباما ميخواهد با رييس جمهوري بوتسوانا برای روياروئی با چالش های موجود و به ويژه کمک به مبتلايان به ويروس بيماری ايدز از نزديک همکاری کند.

تمديد قانون معروف به «رايان وايت» چهارمين باری است که به امضای رييس جمهوری آمريکا ميرسد اما به گفته پرزيدنت اوباما اين نخستين باری است که جمهوری خواهان و دموکراتها مشترکاً در تنظيم آن همکاری داشته اند.

پرزيدنت اوباما همچنين اظهار اميدواری کرد که با امضای اين قانون بتوان مسئله داغ ننگی که مبتلايان به ويروس بيماری ايدز را همراهی ميکند، بپايان رساند.

XS
SM
MD
LG