لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

پائول کاگامه برای دومين بار به عنوان رياست جمهوری رواندا سوگند خورد


پائول کاگامه که به تازگی بارديگر به عنوان رييس جمهور رواندا انتخاب شده است با اشاره به دموکراسی های غربی و سازمان های حقوق بشر که منتقد رواندا هستند گفت کشور متبوع وی تسليم نقد و پند و اندرزهای اينچنينی نمی شود.

پس از به دست آوردن اکثريت مطلق آرا پل کاگامه برای دومين بار به عنوان رياست جمهوری رواندا سوگند خورد.

طرفداران حزب حامی آقای کاگامه در استاديوم آماهورو شاهد مراسم ادای سوگند رياست جمهوری بودند.

در اين مراسم بيش از ۱۲ تن از رهبران کشورهای آفريقايی از جمله ادريس دبی، رييس جمهوری چاد، موايی کيباکی، رييس جمهوری کنيا، خانم الن جانسون سرليف، رييس جمهوری ليبريا، و نيز گود لاک جاناتان و جوزف کابيلا، روسای جمهوری نيجريه و کنگو، شرکت داشتند.

برغم پيروزی چشم گير اخير سازمان های حقوق بشری دولت کاگامه را به سرکوب مخالفان سياسی و محدود کردن رسانه ها محکوم می کنند.

رييس جمهور رواندا می گويد «کار آنهايی که می خواهند به ما درس بردباری، مدارا و رعايت حقوق بشر بدهند، برای ما قابل فهم نيست. ما همه اتهام های آن ها را رد می کنيم.»

هفته گذشته اخباری از پيش نويس يک گزارش سازمان ملل متحد که در آن گفته شده بود سربازان رواندايی ممکن است در نسل کشی کنگو نقش داشته باشند، به بيرون درز کرد.

به دنبال آن راواندا تهديد کرد تمامی سربازان خود را از ماموريت حافظ صلح سازمان ملل متحد خارج می سازد و اين کار را از دارفور آغاز خواهد کرد.

بنابر آمارهای سازمان ملل متحد رواندا حدود ۳۴۸۵ سرباز و ۱۴۳ افسر پليس به دارفور، اعزام کرده است.

پيش نويس گزارش کميسيونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به ۶۰۰ مورد جرمی که در سالهای دهه ۱۹۹۰ ميلادی توسط نيروهای مختلف مسلح با مليت های متفاوت در کنگو صورت گرفته است، اشاره می کند.

سربازان حافظ صلح سازمان ملل متحد به دليل آنکه درسال ۱۹۹۴ نتوانستند مانع قتل عام ۸۰۰ هزار توتسی و هوتوهای ميانه رو شوند بشدت مورد انتقاد قرار دارند.

قتل عام و نسل کشی زمانی در رواندا پايان يافت که جنگجويان توتسی که آن زمان پل کاگامه رهبری آنها را برعهده داشت کنترل کشور را در دست گرفت.

ارتش رواندا سپس برای يافتن جنگجويان هوتو که به شرق کنگو گريخته بودند وارد کنگو شد.

در جريان ناآرامی ها گروههای درگير به نقض حقوق بشر و موارد جنايات جنگی عليه جنگجويان هوتو و مردم غير نظامی، متهم شدند.

XS
SM
MD
LG