لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

رویترز: هکرهای روسی ماه‌ها سیستم مخابراتی اوکراین را در اختیار داشتند


آرشیو
آرشیوخبرگزاری رویترز در گفتگویی اختصاصی با رئیس بخش جاسوسی سایبری اوکراین اعلام کرد هکرهای روسی دست‌کم از هفت ماه پیش (ماه مه میلادی) به سیستم مخابراتی اوکراین نفوذ کرده بودند. او این موضوع را «هشداری بزرگ» برای غرب خوانده است.

به نوشته رویترز این هک، بزرگترین مورد از زمان تهاجم روسیه به اوکراین بود که از دوازدهم ماه دسامبر به مدت چندین روز، خدمات ارائه شده توسط این بزرگترین اپراتور مخابراتی اوکراین را برای حدود ۲۴ میلیون کاربر مختل کرد.

ایلیا ویتیوک، رئیس بخش امنیت سایبری سرویس امنیت اوکراین به رویترز گفت که این حمله سایبری باعث اخلال «فاجعه آمیزی» شد و هدف آن وارد کردن یک ضربه روانی و جمع آوری اطلاعات بود.

او با اشاره به اینکه «کی‌یف استار» یک شرکت خصوصی و ثروتمند است و سرمایه‌گذاری بزرگی در زمینه امنیت سایبری انجام داده است تأکید کرد که این موضوع هشداری بزرگ برای همه است.

او گفت این حمله تقریبا «همه‌ چیز» از جمله هزاران سرور مجازی و کامپیوتر شخصی را از بین برد و آن را نخستین مورد از یک حمله سایبری مخرب دانست که کاملا توانست یک اپراتور مخابراتی را نابود کند.

او گفت هکرها از ماه مه به سیستم مخابراتی وارد شده بودند و آنطور که ارزیابی‌های بخش امنیت سایبری سرویس امنیت اوکراین نشان می‌دهد آنها می‌توانستند با توجه به سطح دسترسی که داشتند اطلاعات شخصی را سرقت کنند، مکان تلفن‌ها را بفهمند، «اس‌ام‌اس‌ها» را رهگیری کنند و یا به حساب‌های تلگرام نفوذ کنند.

سخنگوی «کی‌یف استار» به رویترز گفت که این شرکت از نزدیک با بخش امنیت سایبری سرویس امنیت اوکراین برای بررسی جوانب این حمله همکاری می‌کند و تمامی اقدامات لازم را برای دفع خطرات حمله سایبری در آینده انجام خواهد داد.

«کی‌یف استار» بزرگترین اپراتور مخابراتی اوکراین از میان سه اپراتور موجود است و حدود ۱.۱ میلیون اوکراینی که در شهرهای کوچک و روستاهایی زندگی می‌کنند که دسترسی به شرکت خدماتی دیگری ندارند.

پس از حمله سایبری، مردم برای خرید سیم کارت‌های دیگر هجوم بردند و صف های طولانی ایجاد شد. سخنگوی این شرکت می‌گوید دستگاه‌های خودپرداز که از سیم کارت‌های «کی‌اف استار» برای اینترنت استفاده می‌کردند نیز از کار افتادند و آژیر حمله هوایی که هنگام حملات موشکی و پهپادی به صدا درمی‌آیند نیز در برخی مناطق به درستی کار نمی‌کرد.

او گفت که این حمله اثر چندانی روی ارتش اوکراین نداشت چرا که ارتش متکی به اپراتورهای مخابراتی نیست.

این سخنگو گفت اطمینان دارد که این حمله توسط «سند وُرم»، واحد جنگ سایبری بخش اطلاعاتی ارتش روسیه انجام شده است.

XS
SM
MD
LG