لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

مشاور امنیت ملی آمریکا: مداخله انتخاباتی روسیه یک «داستان بی‌محتوا» است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، می گوید «هیچ شواهدی» ندیده است که نشان دهد روسیه می‌کوشد به پرزیدنت دونالد ترامپ کمک کند تا دوباره انتخاب شود. اما او اذعان کرد که به دنبال آن نبوده که گزارش های اطلاعاتی، که در آن ادعا شده مسکو در انتخابات ۲۰۲۰ مداخله می کند، را مشاهده کند.

هفته پیش گزارش هایی منتشر شد مبنی بر این که مقام های اطلاعاتی ایالات متحده به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفته بودند روسیه پس از مداخله انتخاباتی برای کمک به پیروزی پرزیدنت ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶، در تلاش است برای انتخاب شدن مجدد او کمک کند. کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا را دموکرات ها اداره می کنند.

رابرت اوبریان در مصاحبه ای به «شبکه خبری ای بی سی» گفت: «تردید دارم. هیچ معنی نمی دهد. چرا باید بخواهند او دوباره انتخاب شود؟»

اوبرایان تاکید کرد ترامپ با فشار بر کشورهای اروپایی برای افزایش بودجه دفاعی شان اتحاد ناتو را علیه توان نظامی روسیه تقویت کرده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گزارش ها از اطلاعات ارائه شده به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان را «یک داستان بی محتوا» توصیف کرد و گفت: «من هیچ اطلاعاتی ندیده ام که روسیه در تلاش برای کمک به انتخاب مجدد پرزیدنت ترامپ باشد. من چنین اطلاعاتی ندیده ام و چنین تحلیلی ندیده ام.»

وی افزود:‌«من می خواهم هر تحلیلی که آنها در اختیار دارند را من هم داشته باشم و می خواهم مطمئن شوم که آن تحلیل محکم و متقن است. باز هم می گویم آن چه من شنیده ام، آن چه در مطبوعات دیده ام، هیچ معنی نمی دهد. اگر کسی از جامعه اطلاعاتی مطلبی متفاوت دارد، خوشحال می شوم به آن نگاهی بیاندازم. تاکنون چنین چیزی ندیده ام.»

جامعه اطلاعاتی آمریکا به سناتور برنی سندرز گزارش داده است که روسیه می‌کوشد به او در کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری کمک کند. این امر احتمال دارد مبتنی بر این تئوری باشد که سناتور سندرز، به عنوان یک دموکرات سوسیالیست خودخوانده، ضعیف ترین رقیب ترامپ محسوب می شود.

اوبرایان در این باره گفت: «این جای تعجب ندارد. او [سناتور سندرز] ماه عسلش را در مسکو گذراند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG