لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

۳۱ کشته در سقوط هواپیمای روسی در سیبری


۳۱ کشته در سقوط هواپیمای روسی در سیبری
۳۱ کشته در سقوط هواپیمای روسی در سیبری

سقوط هواپیمای مسافربری در سیبری روسیه، ۳۱ کشته برجای گذاشت. این هواپیما که از شهر تیومن عازم شهر نفتی سورگوت بود، در روز دوشنبه کمی پس از برخاستن سقوط کرد و سپس در شعله های آتش سوخت. ۱۳ تن از سرنشینان هواپیما از سانحه جان سالم به در بردند که یکی از آنان در هلیکوپتر امدادی در راه بیمارستان جان داد.

تصاویر تلویزیونی حاکی است که هواپیمای عطر ۷۲ متعلق به شرکت هوایی «یو تی ایر» از وسط به دو نیم شده است. این هواپیما محصول مشترک فرانسه و ایتالیا است.
یک کمیته تحقیق و بررسی اعلام کرد که به احتمال زیاد دلیل سانحه نقص فنی در این هواپیمای دو موتوره ۲۱ ساله بود. به گفته این کمیته هواپیما از سال ۱۹۹۲ مورد استفاده بود و در مجموع ۳۵ هزار ساعت پرواز کرده بود.

یوری الخین، یکی از مدیران وزارت امور اضطراری روسیه به تلویزیون این کشور گفت که جعبه سیاه هواپیما پیدا شده است. او گفت سه دقیقه پس از برخاستن هواپیما، ارتباط آن با فرودگاه قطع شده بود.

سابقه بد روسیه در ایمنی

پیش از این، در سپتامبر ۲۰۱۱ یک هواپیمای دیگر روسی در نزدیکی شهر یاروسلاول سقوط کرد و ۴۴ سرنشین آن کشته شدند. به دنبال این واقعه بود که دمیتری مدودیف رئیس جمهوری روسیه و ولادیمیر پوتین نخست وزیر این کشور که قرار است در ماه مه بار دیگر سکان ریاست جمهوری روسیه را در دست گیرد، خواستار اقداماتی در جهت بهبود امنیت هوایی از جمله اقدامات آموزشی و بهبود شرایط پرواز شدند. آنان همچنین به ابقاء ایگور لویتان، وزیر حمل و نقل در سمت خود معترضند.

این در حالی است که رقبای آنان در روز دوشنبه به عدم توجه کافی مسئولان به وضعیت ایمنی پروازها اعتراض کردند. یوگنیا چیریکووا، یکی از معترضان به این وضعیت در توئیتر خود نوشت: «تعجبی ندارد که "وزیر فجایع" به خاطر هرج و مرج دستگاه حمل و نقل عمومی حتی توبیخ هم نمی شود. همگی دستشان در یک کاسه است.»

ولادیمیر پوتین سپتامبر گذشته گفت که خطوط هوایی باید ایمنی مسافران را پیش از منافع اقتصادی قرار دهند و از دولت خواست تا پیشنهادهایی را برای مقابله با مشکلات دائمی مثل فساد و سطح پایین امنیت ارائه دهند. بسیاری از ناوگان هواپیمایی روسیه از زمان شوروی سابق باقی مانده است.

روسیه و جمهوری های متعلق به شوروی سابق دارای یکی از بدترین کارنامه های ایمنی در حمل و نقل هوایی هستند و به گفته یاتا، انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، شمار سوانح در این کشورها سه برابر بیشتر از میانگین جهان است.

یک مقام ارشد یاتا در امور ایمنی گفت مشکل اساسی در روسیه خلبان ها و تکنسین های فنی هستند که دانش قدیمی دارند و باید آموزش های جدید دریافت کنند.

XS
SM
MD
LG