لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

تظاهرات ارتش روسیه علیه تصمیم گیری های وزیر دفاع این کشور


آناتولی سردیوکف، وزیر غیرنظامی دفاع روسیه
آناتولی سردیوکف، وزیر غیرنظامی دفاع روسیه

اتحادیه افسران و سربازان بازنشسته نیروی هوایی روسیه که از پر افتخارترین نظامیان این کشور تشکیل شده است، روز یکشنبه در اعتراض به وزیر دفاع روسیه تظاهرات کردند. تظاهراتی که به عقیده برخی ناظران هراس از شورش در یکی از بزرگترین ارتش های جهان را دامن زده است.

ناظران می گویند تظاهرات افسران بلند پایه ارتش و صنایع نظامی علیه آناتولی سردیوکف وزیر دفاع غیرنظامی روسیه ناشی از برنامه هایی است که وزیر دفاع می گوید برای تبدیل ارتش این کشور به سازمانی حرفه ای ضروری است. برنامه ای که به موجب آن از هر ۱۰ افسر ۶ نفر اخراج می شوند و از ۱۰ واحد کنونی تنها یک واحد باقی می ماند. بر همین اساس دانشگاه های نظامی نیز به مدت دو سال دانشجوی جدید نخواهند پذیرفت.

طرفداران برنامه آناتولی سردیوکف می گویند این اقدامات برای تبدیل ارتش بزرگ به ارتشی کوچک تر و کارآمد تر لازم است. در حالی که این برنامه اصلاحی از حمایت کرملین برخوردار است افسران بلند پایه از آن به مثابه نابودی نیروهای مسلح یاد کرده اند.

ولادیسلاو آچالوف ژنرال بازنشسته و رهبر اتحادیه کارکنان نیروی هوایی روسیه که از این برنامه اصلاحی بسیار خشمگین است، می گوید «حتی ژنرال ها هم از کار برکنار شده اند بی آن که دلیل اخراج خود را بدانند.»

ویکتور کرمینیوک تحلیل گر مسائل امنیتی که از نزدیک این برنامه را زیر نظر داشته، معتقد است با وجود این که ۲۰۰ هزار نفر شغل خود را از دست داده اند اما این اصلاحات لازم بوده است. وی این احتمال را که شاید برخی از رهبران نظامی تمایل به کودتا داشته باشند رد نمی کند، ولی می افزاید «ارتش روسیه تاکنون سنت به دست گرفتن قدرت را نداشته است.»

سایر تحلیل گران احتمال شورش ارتش را رد می کنند و می گویند نظامیان به این که دولت نتواند به قول خود عمل کند، عادت کرده اند. از جمله اینکه قرار بود ۲۰۰ هزار نفری که اخراج شده اند مسکن دریافت کنند و دولت به کمک بخش خصوصی برایشان کار پیدا کند. قولی که هرگز عملی نشد.

XS
SM
MD
LG