لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۰

اهميت عضويت قريب الوقوع روسيه در سازمان جهانی تجارت


اهميت عضويت قريب الوقوع روسيه در سازمان جهانی تجارت
اهميت عضويت قريب الوقوع روسيه در سازمان جهانی تجارت

دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، به بروکسل رفت و در اجلاس سران اتحاديه اروپا شرکت کرد. گفته ميشود که مسائل اقتصادی، از جمله بحران مالی حوزه يورو، و عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی، در صدر موضوعات مورد بحث در اجلاس بروکسل بود.

آقای مدودف روز پنجشنبه ضمن سپاس از پشتيبانی اروپا از عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی گفت که برای برونرفت از بحران مالی حوزه يورو، تنها اروپاست که ميتواند بخود کمک کند. اما وی در عين حال يادآور شد که ساير کشورها نيز ميتوانند شرايط و تسهيلاتی فراهم سازند تا اروپا بتواند بسرعت بر بحران بدهی خود چيره گردد. يکی از دستياران مدودف گفت روسيه دستکم ده ميليارد دلار به صندوق بين المللی پول خواهد داد تا به اتحاديه اروپا، بزرگترين بازار صادراتی روسيه، کمک کند. اما مشاور اقتصادی مدودف پا را از آنهم فراتر گذاشت و گفت که به دليل اهميت و وابستگی شديد اروپا و روسيه به يکديگر، کمک مالی مسکو به اتحاديه اروپا ممکن است بمراتب بيشتر از ده ميليارد دلار باشد.

در همين حال روسيه ششمين اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترين اقتصاد غيرعضو سازمان تجارت جهانی، احتمالا همين هفته به عضويت اين سازمان در خواهد آمد.

انتظار ميرود ۱۵۳ کشور عضو سازمان تجارت جهانی اين هفته در اجلاس ژنو به ورود روسيه به اين سازمان خوش آمد گويند.

در حاليکه هنوز نگرانيهايی در مورد آنکه چگونه صنايع دولتی روسيه خواهند توانست بطور منصفانه در بازارهای جهانی رقابت کنند، وجود دارد، اما برخی از تحليلگران گفته اند که روسيه بزرگتر از آن است که عضو سازمان تجارت جهانی نباشد. روسيه از سال ۱۹۹۳ تا بحال تلاش کرده است تا به عضويب سازمان تجارت جهانی در آيد. آخرين مانع عمده عضويت اين کشور، جنگ با گرجستان بود که باعث شد سازمان تجارت جهانی عضويت روسيه را نپذيرد. ماکسيم مدودف، مذاکره کننده ارشد روسيه در سازمان تجارت جهانی، هفته گذشته گفت: مسکو و تفليس با ميانجيگری دولت سوئيس توافق کرده اند، بين قفقاز و اوستيای جنوبی مبادلات تجاری، برقرار کنند.

عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی بدان معنی است، که دولت روسيه ميتواند گاز و نفت بيشتری در سطح جهانی بفروش برساند، منع واردات فولاد روسيه به اروپا را لغو کند، و مردم روسيه بزودی قادر خواهند بود ماشين آلات صنعتی و اجناس ساخت اروپا را ارزانتر از سابق خريداری کند. اين خبر بويژه برای خريداران اتومبيل بسيار مورد توجه است زيرا آنها نيز خواهند توانست، پس از عضويت و لغو تعرفه های گمرکی، اتومبيل های خارجی را ۱٠ درصد ارزانتر از قيمت فعلی، خريداری کنند.

ولاديمير پوپوف، مدير شرکت «فيوريت موتورز» اميدوار است که خريداران اتومبيل بيشتری را در ۱۵ نمايشگاه اتومبيل اين شرکت در مسکو ببيند. پوپوف ميگويد که عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی فروش اتومبيل های خارجی اين شرکت را تا سال ۲۰۱۳ به دو برابر، يعنی از ۷ هزار اتومبيل در سال به ۱۴ هزار اتومبيل، افزايش خواهد داد. اما اندری کورتونف، از بنياد نوين يوراشيا، معتقد است که اين عضويت روسيه در سازمان تجارت جهانی بسياری از صنايع روسيه را بعلت عدم توان رقابت صنعتی اين کشور در بازارهای آزاد، ورشکست کرده و بر شمار بيکاران اين کشور خواهد افزود.

چنانچه سازمان تجارت جهانی در هشتمين کنفرانس وزيران، که روز پنجشنبه تا جمعه، در ژنو برگزار می شود، عضويت روسيه را تصويب کند، مسکو پس از سالها انتظار سرانجام خواهد توانست عملاً از نيمه دوم سال آينده به رويای ديرينه خود، دست يابد.

XS
SM
MD
LG