لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

گزارش: روسيه «سيليکان ولی» خود را در «اسکول کوو» در ۲۰ کيلومتری مسکو می سازد


گزارش: روسيه «سيليکان ولی» خود را در «اسکول کوو» در ۲۰ کيلومتری مسکو می سازد
گزارش: روسيه «سيليکان ولی» خود را در «اسکول کوو» در ۲۰ کيلومتری مسکو می سازد

مقام های روسيه تلاش می کنند تا فن آوری های مدرن را در کشور خود گسترش دهند. در راستای اين تلاش ها مسکو سعی می کند همکاری شرکت های غربی و نيز شرکت های روسی را که در خارج از کشور سرمايه گذاری می کنند، جلب کند. خبرنگار صدای آمريکا در مسکو گزارشی دارد در اين زمينه که برگردان آن را می بينيم.

چند ماه پيش زمانی که رييس جمهوری روسيه به آمريکا آمد، وی ابتدا به کاليفرنيا رفت و با مقام های آن ايالت ملاقات کرد هدف مدودف ارتباط با مديران شرکت های پيشرو در فن آوری های مدرن در «سيليکان ولی» و ايجاد منطقه ای مشابه موسوم به اسکول کوو، در روسيه بود.

رييس جمهوری روسيه می گويد منطقه « اسکول کوو» به عنوان موتور محرکی برای نوآوری های تکنولوژيک در روسيه عمل خواهد کرد و فعاليت های اين منطقه بايد در سطحی جهانی باشد.

ناحيه اسکول کوو، منطقه ای ۳۷۰ هکتاری است که در بيست کيلومتری مسکو قرار دارد. طی سه سال آينده، دولت سعی خواهد کرد بيش از ۵ ميليارد دلار صرف ساختن شرکت های تکنولوژيک کند، فن آوری انرژی، اطلاعات، ارتباطات، هسته ای و نيز تحقيقات پژشکی.

هم اکنون شرکت های زيمنس، مايکروسافت، گوگل، نوکيا و اينتل خواستار مشارکت با روسيه شده اند.

ويکتور وکسلبرگ، از سرمايه داران صنعت نفت و آلومينيوم در روسيه، به عنوان مدير کل منطقه انتخاب شده است.

سرمايه دار روس می گويد معافيت های مالياتی برای شرکت ها در نظر گرفته خواهد شد. اين اقدام به منظور ترغيب آنها برای سرمايه گذاری در منطقه اسکول کوو است.

طی ده سال گذشته بيشتر درآمد روسيه از فروش نفت و گاز بوده است. مقام های روسی اميدوارند سرمايه گذاری در اسکول کوو منشا درآمدهای جديدی برای آن کشور شود.

برخی کارشناسان روس بر اين باورند که دوره مدل اقتصادی که بر اساس فروش نفت باشد برای روسيه به پايان رسيده و اين کشور بايد به دنبال مدل اقتصادی جديدی باشند.

آنها می گويد برای جذب شرکت های روسی که کشور را ترک کرده اند، بايد برنامه ريزی های درازمدتی کرد و اگر مقام های مسکو خواهان بازگشت دائم اين شرکت ها به کشور هستند بايد مزايايی را که اکنون ديکر کشورهای پيشرفته فراهم می کنند در اختيار اين شرکت ها قرار دهند.

در حالی که مقام های مسکو ميليون ها دلار برای گسترش فناوری های مدرن صرف می کنند، نظرسنجی ها حاکی از آنست که مردم روسيه معتقدند از ميان بردن فساد مالی و کاغذبازی مهمترين عامل برای پيشرفت صنعتی کشور خواهد بود.

XS
SM
MD
LG