لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۲

روسیه با تحریم سوریه مخالف است


روسیه با تحریم سوریه مخالف است
روسیه با تحریم سوریه مخالف است

روسیه می گوید از اقدام سازمان ملل متحد برای تصویب تحریمها علیه سوریه پشتیبانی نخواهد کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روز چهارشنبه گفت چنین اقدامی «ناعادلانه و زیانبخش» خواهد بود.

او گفت روسیه از هر «پیشنهاد سازنده ای» برای حل بحران سوریه استقبال می کند، اما در هر قطعنامه سازمان ملل متحد باید گفته شود که آن قطعنامه نمی تواند در توجیه مداخله نظامی به کار رود.

لاوروف این نظر را در حالی ابراز می دارد که بگفته دیپلماتهای سازمان ملل متحد، فرانسه، بریتانیا و آلمان همراه با کشورهای عربی سرگرم تدوین قطعنامه ای هستند که رئوس روند انتقال حکومت از بشار اسد را تشریح می کند.

روسیه با استفاده از رای وتوی خود در شورای امنیت از کوششهای غرب جهت مجازات دولت سوریه بدلیل سرکوب قیام ۱۰ ماهه معترضین جلوگیری کرده است.

در این میان، باراک اوباما رییس جمهوری امریکا می گوید او تردید ندارد که دولت سوریه بزودی متوجه خواهد شد که «نیروهای خواهان تغییر نمی توانند عقب رانده شوند.»

آقای اوباما در سخنرانی سه شنبه شب خود در اجلاس مشترک کنگره گفت در حالی که این مردم خاورمیانه هستند که باید درباره سرنوشت خود تصمیم بگیرند، امریکا با «خشونت و ارعاب» مخالفت خواهد کرد و برای دفاع از «حقوق و کرامت تمام انسان ها – مردان، زنان، مسیحیان، مسلمانان و یهودیان» خواهد ایستاد.

اتحادیه عرب از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد درخواست کرده برای وادار ساختن شورای امنیت به پشتیبانی از طرح این اتحادیه در سوریه جلسه ای ترتیب دهد.

این پیشنهاد می گوید بشار اسد باید قدرت خود را به معاونش منتقل کند و طرف دو ماه یک دولت وحدت ملی تشکیل دهد تا مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی زیر نظارت اتحادیه عرب و بین المللی را فراهم آورد. سوریه این پیشنهاد را رد کرده است.

در جدیدترین موج خشونت، فعالان حقوق بشر درسوریه می گویند نیروهای دولتی شام سه شنبه و روز چهارشنبه حمص را با سلاح های سنگین زیر آتش گرفتند. بگفته آنها نیروهای امنیتی همچنین دست کم پنج غیر نظامی را روز چهارشنبه در حملاتی به مراکز اعتراض در حمص و دمشق کشتند.

XS
SM
MD
LG