لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

تظاهرات عليه حاکميت ۱۲ ساله ولاديمير پوتين در روسيه


تظاهرات عليه حاکميت ۱۲ ساله ولاديمير پوتين در روسيه
تظاهرات عليه حاکميت ۱۲ ساله ولاديمير پوتين در روسيه

ده ها هزار نفر در هوای سرد مسکو، سنت پيترزبرگ، و ده ها شهر ديگر روسيه عليه حاکميت ۱۲ ساله ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه، راهپيمايی کردند. راهپيمايان خواهان برگزاری انتخابات رياست جمهوری آزاد و عادلانه در آن کشور هستند.

يوگينيا فعال اپوزيسيون از مردم که در سرمای شديد در راهپيمايی اعتراضی در مسکو شرکت کردند از صميم قلب تشکر کرد. به گفته مخالفان پوتين ۱۲۰ هزار نفر با روبان های سفيد، سمبل معترضان عليه حاکميت ولادمير پوتين، در سرمای منهای ۱۷ درجه سانتيگراد در مسکو راهپيمايی کردند.

گيورگی ياولينسکی، بنيانگذار حزب يابلوکو ليبرال، که راهپيمايی مسکو را آغاز يک مبارزه طولانی می داند، می گويد: زندگی در روز چهارم يا پنجم ماه مارس تمام نمی شود. تازه همه چيز شروع شده و بزودی مخالفان ما متوجه می شوند که ما در آغاز کار هستيم، اما آن ها به آخر راه رسيده اند.

هزاران تن در شهر سنت پيترزبرگ نيز در يک راهپيمايی اعتراضی شرکت کردند و خواستار خاتمه رياست جمهوری ودلايمير پوتين و برگزاری يک انتخابات آزاد و عادلانه شدند. يکی از رهبران اپوزيسيون در اين شهر می گويد جنبش اعتراضی عليه پوتين با استفاده از راهکارهای صلح آميز و بر اساس قانون اساسی روسيه، گروه پوتين را از قدرت کنار خواهد زد.

در شهرهای ساخالين، ولاديوستوک، تومسک، سوچی و ده ها شهر ديگر، هزاران نفر با خواست برگزاری انتخابات آزاد و کناره گيری پوتين از قدرت راهپيمايی کردند. در شهر تومسک، راهپيمايان شعار می دادند: حتی يک رای به پوتين ندهيد. روسيه بدون پوتين.

در همين حال، به گفته پليس مسکو، بيش از ۹۰ هزار نفر در يک تجمع به هواداری از ولاديمير پوتين، در نزديکی راهپيمايی اعتراضی عليه وی در مسکو، شرکت کردند.

به گزارش رسانه ها کارکنان دولت می گويند به آنها دستور داده شده است در تظاهرات دولتی شرکت کنند.

نظرخواهيها نشان می دهد که ولاديمير پوتين به رغم کاهش محبوبيت، در انتخابات پيروز و برای سومين بار به مقام رياست جمهوری، برگزيده خواهد شد.

دراين ميان سرمای سخت روسيه به کمک دولت شتافت و موجب کوتاه شدن زمان تظاهرات ضددولتی شد.

به دليل سرمای سخت، سازماندهندگان راه پيمايی ضددولتی، مسير تظاهرات را به ۲ کيلومتر کاهش دادند.

XS
SM
MD
LG