لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

اعتراض رانندگان در خیابان های مسکو علیه پوتین


اعتراض رانندگان در خیابان های مسکو علیه پوتین
اعتراض رانندگان در خیابان های مسکو علیه پوتین

صدها شهروند روسیه در اعتراض به ولادیمیر پوتین، با وسایل نقلیه خود در خیابان های مسکو دست به تظاهرات زدند. این اعتراض ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۴ مارس انجام گرفت و انتظار می رود که پوتین همچنان بر مسند قدرت باقی بماند.

صدها اتومبیل آراسته به بادکنک و روبان های سفید که تبدیل به نمادی از بزرگترین جنبش اعتراضی علیه ۱۲ سال حکومت پوتین شده است، سپر به سپر در خیابان های مسکو توقف کردند و حرکتی اعتراض آمیز از خود نشان دادند.

دیمیتری ۲۹ ساله که کنار خودرو قرمز رنگ خود که با روبان های سفید تزیین شده ایستاده است می گوید: «بسیاری از مردم، مقامات فعلی را قبول ندارند. ما آمده ایم تا نشان دهیم که شرایط فعلی غیرقابل پذیرش است. همچنین به دیگران هم بگوییم که تعداد ما کم نیست.»

تظاهرات ضد پوتین پس از انتخابات بحث برانگیز ماه دسامبر شروع شد که در آن حزب روسیه متحد با اختلاف اندکی اکثریت کرسی های پارلمان را از آن خود کرد.

پوتین که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ ریاست جمهوری کشورش را بر عهده داشت، طبق قانون اساسی نمی تواند برای سومین بار در این مسند باشد، ولی او همچنان به عنوان نخست وزیر بر مسند قدرت باقی ماند. انتخاب مجدد پوتین می تواند وی را تا سال ۲۰۲۴ در راس قدرت نگاه دارد.

در تظاهراتی که روز شنبه ۱۸ فوریه، توسط طرفداران پوتین صورت گرفت، بنا به گفته پلیس بیش از ۲۰۰۰ خودرو که با تصاویر پوتین و پرچم های روسیه تزیین شده بودند، در خیابان های مسکو به حرکت در آمدند.

طرفداران پوتین می گویند کشور به رهبری وی از هرج و مرج پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خارج شده است و در دوران ریاست جمهوری وی با اینکه قیمت نفت بسیار بالا رفته بود، استاندارد های زندگی شهروندان نیز بهبود یافته است.

مخالفان پوتین نیز می گویند که بسیاری از کارکنان دولت به توسل به تطمیع و ارعاب به شرکت در تظاهرات هواداران پوتین مجبور شده اند و پلیس ضمن مبالغه در اعلام تعداد شرکت کنندگان هوادار پوتین، تعداد مخالفان را بسیار کمتر اعلام کرده است.

خبرگزاری روسی ایتارتاس روز یکشنبه از یک مقام پلیس نقل کرد که ۱۵۰ خودرو در اعتراض به برگزاری انتخابات منصفانه شرکت کرده بودند. رادیو لیبرال اکو موسکوی به نقل از برگزارکنندگان این گردهمایی اعتراضی گزارش داد که دو هزار خودرو شرکت کرده بودند.

مردم که از شدت سرما خود را حسابی پوشانده بودند، برای ابراز همبستگی با رانندگان، بالای پل عابر پیاده بالای معابر اصلی مسکو ایستاده بودند و پلاکاردهایی به دست داشتند که روی آن ها نوشته شده بود: «برای برگزاری انتخابات صادقانه».

معترضانی که روز یکشنبه عکس های خود از گردهمایی اعتراضی را در توئیتر به اشتراک گذشته اند، از مسدود شدن خیابان ها و جاده های منتهی به اطراف کاخ کرملین گلایه کرده بودند. بیرون دفتر خبرگزاری رویترز، کارگران شهرداری برف ها را وسط تقاطع اصلی جمع کرده بودند. آن ها سعی داشتند تا با پارو کردن برف ها راه را برای جمعیت معترض باز کنند.

اعتراض مشابهی نیز روز ۲۹ ژانویه برگزار شد. برگزار کنندگان گفتند بیش از سه هزار موتورسوار در آن شرکت کردند.

بنا به گزارش اکو موسکوی، گردهمایی های اعتراضی مشابهی در شهرهای دیگر برگزار شدند.

این اعتراض ها از نارضایتی عمومی بین مردم روسیه، به ویژه اقشار طبقه متوسط شهری حکایت می کند. آن ها احساس می کنند از اظهارنظر در تصمیم گیری های سیاسی کشور محروم هستند و تصمیم پوتین برای بازگشت به کرملین به آن ها تحمیل شده بود.

XS
SM
MD
LG