لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

روسیه در مورد نقش رادارهای آمریکا در شکست جست وجو گر فضایی تحقیق می کند


روسیه در مورد نقش رادارهای آمریکا در شکست جست وجو گر فضایی تحقیق می کند
روسیه در مورد نقش رادارهای آمریکا در شکست جست وجو گر فضایی تحقیق می کند

روسیه تشعشعات رادارهای آمریکا را عامل احتمالی شکست جست و جوگر فضایی می داند که قرار بود به یکی از اقمار مارس سفر کند.

یوری کاپتف، یکی از مقامهای فضایی روسی روز سه شنبه گفت کمیسیونی دولتی به ریاست او تشکیل شده تا در مورد احتمال تاثیر رادارهای آمریکا بر جست وجوگر فوبوس- گرونت تحقیق و تفحص کند.

به گفته او قرار است برای روشن شدن موضوع نمونه ای از فوبوس، به صورت آزمایشی، تحت تشعشاتی مشابه رادارهای آمریکایی قرار بگیرد.

روزنامه روسی کمرسانت، در شماره روز سه شنبه خود، از قول کارشناسانی که نامشان ذکر نشده، نوشته است که امکان دارد جست وجوگر فضایی وارد محوطه ای شده باشد که زیر پوشش رادار قرار داشته و این امر بر سیستم الکترونیکی آن تاثیر گذاشته باشد.

ولادیمیر پوپوفکین، رئیس آژانس فضایی روسیِ «روسکوسموس»، هفته گذشته گفته بود امکان دارد اختلال های خارجی پشت شکست های اخیر فضایی روسیه قرار داشته باشد.

لاشه بازمانده از جست و جو گربی سرنشین حدود ۱۳ تنی فوبوس- گرونت، پس از دوماه سرگردانی در مدار زمین روز یکشنبه به درون اقیانوس آرام در نزدیکی ساحل جنوبی شیلی فروافتاد.

شکست این عملیات ۱۶۵ میلیون دلاری، که قرار بود از خاک فوبوس، یکی از قمر های سیاره مارس، نمونه برداری کند، آخرین شکست در سلسله شکست های اخیری بود که برنامه فضای روسیه، پنج دهه پس از سفر موفقیت آمیز فضایی یوری گاگارین، فضانورد روسی، با آن ها روبرو می شود.

ماه اوت گذشته نیز یک سفینه تدارکاتی بی سرنشین روسی که عازم ایستگاه فضایی بین المللی بود در سیبری سقوط کرد.

پس از آن که ایالات متحد آمریکا در ماه ژوئیه برنامه شاتل فضایی خود را متوقف کرد، اکنون روسیه تنها کشور جهان است که به ایستگاه فضایی مسافر می فرستد.

XS
SM
MD
LG