لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۰

اپوزيسيون روسيه تلاش می کند حزب پوتين اکثريت را در پارلمان کسب نکند


اپوزيسيون روسيه تلاش می کند حزب پوتين اکثريت را در پارلمان کسب نکند
اپوزيسيون روسيه تلاش می کند حزب پوتين اکثريت را در پارلمان کسب نکند

در آستانه انتخابات پارلمانی روسيه که ۴ دسامبر ١۳ آذر برگزار می شود و در حالی که پيش بينی می شود حزب حاکم «روسيه متحد» اکثريت کرسی های پارلمان را بدست آورد، به نظر می رسد شهروندان روسيه چندان انتخابی در پای صندوق های رای نداشته باشند.

در حالی که ۷ حزب برای انتخابات پارلمانی روسيه ثبت نام کرده اند انتظار می رود حزب حاکم «روسيه متحد» چون گذشته دو سوم کرسی های پارلمان را بدست آورد.

برغم اين رهبران ساير احزاب اميدوارند حزب حاکم «روسيه متحد» نتواند اکثريت کرسی های پارلمان را بدست آورد و در نتيجه قدرت سياسی ولاديمير پوتين، رهبر اين حزب، در صورتی که سال آينده به رياست جمهوری انتخاب شود، کاهش يابد.

حزب کمونيست روسيه پس از «روسيه متحد» قدرتمندترين حزب کشور است ولی در سال های اخير روز بروز از قدرت و محبوبيت اين حزب کاسته شده است. رهبران حزب کمونيست اميد دارند مردم از آقای پوتين خسته شده باشند و در نتيجه حزب او که از سال ۲۰۰۳ تاکنون در پارلمان قدرت را بدست داشته است اکثريت را از دست بدهد.

ساير احزاب سياسی نيز در فعاليت های انتخاباتی شرکت داشته اند ولی تحليلگران سياسی می گويند اين حزب ها از حمايت مردمی چندانی برخوردار نيستند.

يک تحليلگر سياسی می گويد: احزاب اپوزيسيون و رهبران آن ها فقط در خدمت خود هستند. ميزان محبوبيت و نفوذ آن ها را در شمار افرادی می توان ديد که در گردهمايی های آنها شرکت می کنند - هميشه ۲۰۰- ۳۰۰ نفرند.

در حالی که حزب «روسيه متحد» تلاش می کند همچنان قدرت و نفوذ سياسی خود را در پارلمان آتی کشور حفظ کند، مخالفان آن می گويند اين حزب با تاکتيک هايی چون فشار به کارگران و کارمندان برای رای دادن تلاش می کند در انتخابات روز يکشنبه، پيروز شود.

داشتن اکثريت در دوما، حزب «روسيه متحد» را قادر ساخت قانون اساسی کشور را تغيير دهد، از جمله افزايش دوران رياست جمهوری از ۴ به ۶ سال - حرکتی که می تواند ولاديمير پوتين را برای دوازده سال ديگر در کرملين نگاه دارد.

XS
SM
MD
LG