لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

واکنش اپوزيسيون روسيه به طرح انتخاب مجدد پوتين به رياست جمهوری


واکنش اپوزيسيون روسيه به طرح انتخاب مجدد پوتين به رياست جمهوری
واکنش اپوزيسيون روسيه به طرح انتخاب مجدد پوتين به رياست جمهوری

اعلام شرکت ولاديمير پوتين در انتخابات آتی رياست جمهوری روسيه با واکنش شديد اپوزيسيون آن کشور روبرو شده است.

ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه، تاييد کرد در انتحابات رياست جمهوری آتی روسيه شرکت خواهد کرد.

رهبران اپوزيسيون روسيه مخالف انتخاب شدن او برای بار سوم هستند.

بوريس نمتزوو، رهبر مخالفان، می گويد: به مردم روسيه گفته شده که پوتين و مدودف، اين دو دوست ديرينه، تصميم خود را گرفته اند و آن چه آنان بگويند، خواهد شد. اين اعلام گستاخانه و تحقيرکننده، آن ها را ذره ای نگران نکرده است زيرا آن ها واقعيت را از ياد برده اند و خردشان کم شده است.

دميتری مدودف، رييس جمهوری فعلی روسيه، روز شنبه پيشنهاد کرد ولاديمير پوتين کانديدای جانشينی او در انتخابات سال ۲۰۱۲ شود، اقدامی که تقريبا بازگشت آقای پوتين به کاخ رياست جمهوری را تضمين خواهد کرد.

به دنبال آن آقای پوتين نيز اعلام کرد در صورت انتخاب شدن آقای مدودف را برای مقام نخست وزيری پيشنهاد کند.

بوريس نمتزوو می گويد: آن ها اصول جديدی را ايجاد کرده اند، اول تحقير مردم و بعد غيرقابل انتقال بودن قدرت، و مردم برای اعتراض جز به خيابان رفتن راه ديگری ندارند.

نظرسنجی ها نشان می دهد آقای پوتين در صورت شرکت در انتخابات رياست جمهوری به احتمال زياد برنده خواهد شد و از آنجا که دوران رياست جمهوری در قانون اساسی روسيه با پيشنهاد آقای مدودف از چهار سال به شش سال افزايش يافته است، آقای پوتين احتمالا برای دوازده سال ديگر بر مصدر قدرت باقی خواهد ماند.

ميخاييل کاسيانو، يک رهبر ديگر مخالفان، می گويد: پوتين رهبر اين خط رسوای قدرت است. پوتين رهبر است و مدودف قائم مقام اوست و فقط موقتا مقام رياست جمهوری را در اختيار دارد. اين يک رياکاری است تا نشان دهند پوتين از قانون اساسی پيروی کرده و نخواسته است برای بار سوم انتخاب شود، اما مقامات در زمان مدودف قانون اساسی را برای او تغيير دادند تا او بتواند دو بار ديگر و هر بار برای شش سال رييس جمهور شود.

انتحابات رياست جمهوری روسيه در ماه مارس سال ٢٠١٢ برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG