لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

اپوزيسيون روسيه در چند شهر عليه حزب حاکم تظاهرات برگزار کرد


مخالفان دولت روسيه روز شنبه در اقدامی هماهنگ در چندين شهر آن کشور از جمله ولادی ‌وستوک، ايرکوتْسْک و مسکو دست به تظاهرات زدند. مخالفان در اين روز که از سوی رهبران معترض روز خشم ناميده شده بود خواهان استعفای ولادمير پوتين نخست وزير روسيه و کاهش ماليات شدند.

تظاهرات منتقدان کاخ کرملين در روز شنبه در حالی برگزار شد که نتايج انتخابات اخير منطقه ای در روسيه از کاهش حمايت مردم آن کشور از حزب حاکم حکايت دارد.

به گزارش منابع خبری در شهر ولادی ‌وستوک واقع درشرق روسيه، نزديک به هزار و پانصد نفر از معترضان به خيابان های شهر آمدند و عليه دولت راه پيمايی کردند.

رهبران مخالفان در ولادی ‌وستوک برای جمعيت معترض که در يک ميدان پوشيده از برف تجمع کرده بودند، فهرستی از تقاضاهای خود را خواندند که از جمله آنها برکناری دولت پوتين و انتخاب فرمانداران از طريق رای مستقيم مردم بود که از سال ۲۰۰۴ ميلادی متوقف شده است.

تظاهر کنندگان در پارچه نوشته هايی که همراه خود داشتند اغلب بر مشکلات اقتصادی تمرکز کرده بودند. از جمله مطالبات آنان کاهش هزينه های خدمات شهری بود که اخيراً در ولادی ‌وستوک افزايش يافته است. آنان همچنين خواستار افزايش حقوق بازنشستگی و کاهش هزينه های مربوط به خودروهای وارداتی دست دوم شدند.

معترضان می گويند حزب حاکم بر روسيه قدرت را بصورت انحصاری در آورده و دولت پوتين سياست های ضد اجتماعی در پيش گرفته است . به گفته اين معترضان، مسکو به مردم شرق روسيه توجه کافی ندارد. اما از مسکو نيز خبر رسيده است که نيروهای امنيتی آن شهر شماری از افراد معترض را در روز شنبه، دستگير کرده اند.

XS
SM
MD
LG