لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۰۸

تظاهرات اعتراضی بخشی از ارتش روسيه عليه وزير دفاع آن کشور


تظاهرات اعتراضی بخشی از ارتش روسيه عليه وزير دفاع آن کشور

بدنبال اقدامات دولت روسيه برای کاهش نيروی نظامی آن کشور اتحاديه افسران و سربازان بازنشسته نيروی هوايی روسيه در اعتراض به اين برنامه ها، دست به تظاهرات زدند.

اتحاديه افسران و سربازان بازنشسته نيروی هوايی روسيه که با ديسيپلين ترين و سربلند ترين بخش ارتش آن کشور است روز يکشنبه عليه وزير دفاع روسيه دست به تظاهرات زدند. تظاهراتی که هراس از شورش در يکی از بزرگترين ارتش های جهان را ايجاد کرده است.

برخی ناظران می گويند تظاهرات عليه آناتولی سرديوکف، وزير دفاع روسيه، که يک غير نظامی است توسط افسران بلندپايه ارتش و صنايع اسلحه سازی آن کشور که بواسطه برنامه های اصلاحی او قدرت و پول بسياری را از دست داده اند، برنامه ريزی شده است.

برنامه اصلاحی وزير دفاع روسيه موجب اخراج ۶ نفر از ده افسر و از ميان رفتن ۹ واحد ارتش از ده واحد ارتش شده است. طبق اين برنامه دانشگاه های ارتشی نير برای دو سال دانشجوی جديد نمی پذيرند.

طرفداران برنامه آناتولی سرديوکف می گويند اقدامات وی برای تبديل ارتش بزرگ و بی کفايت به ارتشی کوچکتر و قابل تر لازم است.

در حالی که برنامه اصلاحی از حمايت کرملين برخوردار است افسران بلندپايه ارتش، آن را نابود کردن نيرو های مسلح روسيه می دانند.

ولاديسلاو آچالوف، ژنرال بازنشسته و رهبر اتحاديه کارکنان نيروی هوايی روسيه، که از اين برنامه اصلاحی بسيار خشمگين است می گويد افسران و حتی ژنرال ها از کار برکنار شده اند بدون اين که دليلی به آنان، ارائه شود.

ويکتور کرمينيوک، تحليلگر امنيتی، که از نزديک اين اقدامات را زير نظر داشته اين اصلاحات را برغم اين که ۲۰۰ هزار نفر شغل خود را از دست داده اند، لازم می داند. او اين احتمال را که ممکن است برخی از رهبران نظامی مايل به کودتا باشند رد نمی کند ولی می افزايد ارتش روسيه تاکنون سنت بدست گرفتن قدرت را نداشته است.

ساير تحليلگران احتمال شورش ارتش را رد می کنند و می گويند افسران به اين که دولت نتواند به قول خود عمل کند، عادت دارند.

يکی از اين قول ها اين بوده که به ۲۰۰ هزار نفری که اخراج شده اند مسکن داده شود و در يافتن کار در بخش خصوصی به آنان کمک شود. قولی که عملی نشده است.

XS
SM
MD
LG