لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

لاوروف با نتانياهو در اورشليم در مورد برنامه اتمی ايران گفتگو کرد


سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه روز سه شنبه با بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل در اورشليم ديدار کرد. بحث اصلی دو مقام، برنامه هسته ای ايران بود.

آقای لاوروف خواهان برگزاری نشستی بين المللی برای مذاکره درمورد مبادله سوخت هسته ای با ايران شد. وزير امور خارجه روسيه گفت به دنبال تلاش اسراييل و ترکيه، روسيه همراه با آمريکا و فرانسه به رييس آژانس بين المللی انرژی اتمی مراجعه کردند تا برنامه نشستی ميان کارشناسان فنی اين سه کشور و کارشناسان ايرانی ترتيب داده شود و به مشکل چگونگی تحويل سوخت راکتور تحقيقی ايران رسيدگی شود.

آقای لاوروف تأکيد کرد اين اقدام البته باتوجه به اين موضوع که غنی سازی ۲۰ درصدی در ايران بايد متوقف شود، صورت خواهد گرفت.

آقای لاوروف توضيح بيشتری در مورد جزئيات مذاکرات پيشنهادی نداد.

اما وزير امور خارجه روسيه در بخش ديگری از سخنان خود گزارش سی آی ای، سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا را در مورد توانايی احتمالی ايران در توليد دو بمب اتمی طی دو سال آينده، مطلب جديدی ندانست. سرگئی لاوروف گفت آژانس بين المللی انرژی اتمی پيش از اين اعلام کرده بود که ايران ۲ هزار کيلوگرم اورانيوم غنی شده در حد پايين دارد که در صورت غنی سازی بيشتر برای ساخت دو بمب هسته ای کافی است.

وزير امور خارجه روسيه ابراز اميدواری کرد ايران راضی شود در ازای دريافت اورانيوم غنی شده از روسيه، فعاليت های غنی سازی خود را متوقف کند.

همچنين روز سه شنبه ايران اعلام کرد بزودی مذاکرات هسته ای با برزيل و ترکيه را از سر خواهد گرفت. اين در حالی است که محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفته بود در واکنش به تحريم های اخير شورای امنيت، آمريکا و اتحاديه اروپا عليه ايران و برای «ادب کردن» کشورهای غربی، ايران حاضر نيست تا اواخر ماه مرداد به مذاکرات بازگردد.

در خبری ديگر اسراييل از رييس جمهوری استونی خواست از موضِع اين کشور در مخالفت با برنامه هسته ای ايران حمايت کند. روز دوشنبه رييس جمهوری استونی در سفر به اورشليم، مورد استقبال شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل قرار گرفت. آقای پرز با تاکيد بر نگرانی اسراييل از برنامه هسته ای ايران، خواهان حمايت استونی از موضع اسراييل شد. رئيس جمهوری اسراييل، ايران را رژيمی ديکتاتوری و حامی تروريسم توصيف کرد که توانايی هسته ای جمهوری اسلامی می تواند کشورهای متعددی را تهديد کند. با اين حال ايران همواره اتهام تلاش برای دستيابی به سلاح هسته ای را رد کرده است.

ايران و قدرت های جهانی از اکتبر گذشته، هيچ مذاکره عمده ای در مورد تبادل سوخت هسته ای نداشته اند.

XS
SM
MD
LG