لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۱

روسيه می گويد آماده همکاری های بيشتر هسته ای با ايران است


روسيه می گويد آماده همکاری های بيشتر هسته ای با ايران است
روسيه می گويد آماده همکاری های بيشتر هسته ای با ايران است

سرگئی شماتکو، وزير انرژی روسيه، در يک کنفرانس خبری مشترک با علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، تعهد کرد کشور متبوع وی همکاری های هسته ای با ايران را ادامه بدهد.

آقای شماتکو گفت اين همکاری ها در نيروگاه بوشهر و همچنين در پروژه های احتمالی جديد ادامه خواهد داشت.

سرگئی شماتکو گفت به اعتقاد وی چنين همکاری هايی در جهت منافع مردم ايران خواهد بود.

در همين حال روسيه از فروش فناوری دفاع هوايی به ايران خودداری کرده است ايران بر آن شده که در دادخواهی در ديوان عالی بين المللی از روسيه شکايت و آن کشور را مجبور به فروش تسليحات ضدهوايی کند. اقدام دوطرفه ای که نشان از بحران بين تهران و مسکو و تغيير در سياست خارجی روسيه دارد.

اختلاف روسيه و ايران در ارتباط با موشک های دفاعی اس- ۳۰۰ است. روسيه موافقت کرده بود که اين موشک ها را به ايران بفروشد اما اکنون می گويد بدليل تحريم های شورای امنيت عليه ايران قادر به اين کار نيست.

جيمز نيکسی، کارشناس امور روسيه، می گويد سرانجام رهبران روسيه ارتباط با غرب را چنان مهم يافتند که حاضر شده اند رابطه مسکو با تهران را به خطر اندازند.

جيمز نيکسي می گويد: آن چه می بينيم بد شدن رابطه دو کشور است. از لحاظ تاريخی آن ها خيلی به هم نزديک بودند ولی سرانجام روسيه، ايران را غيرقابل اعتماد می بيند.

جيمز نيکسی می گويد با تمام اين ها روسيه ممکن است برخلاف تحريم شورای امنيت عمل کند و از طريق کشور سومی به ايران سلاح بفروشد کاری که در گذشته نيز انجام داده است.

اين کارشناس امور روسيه می گويد: واقعيت اين است که روسيه يک قدرت و بازيگر سياسی بی نظير است و تشخيص داده که در اين برهه زمان معامله موشک اس-۳۰۰ چندان ارزش و اهميتی ندارد.

گالا ريانی از دفتر اطلاعاتی آی اچ اس جينز، می گويد: اين تصميم روسيه برای ايران خبر بدی است. ايران روسيه را متحد مهمی می داند نه به خاطر روابط دوستانه دو کشور بلکه چون روسيه يک قدرت بزرگ است و برای ايران داشتن روسيه در کنار خود اهميت زيادی دارد. اکنون که روسيه بيشتر با غرب هماهنگی نشان می دهد ايران تا حدی يکی از نزديک ترين متحدان خود را از دست داده است.

در همين حال ايران ارتباط خود با روسيه را همچنان حفظ می کند. خانم ريانی می گويد علت اين است که ايران به روسيه وابسته است.

شواهد حاکی از آن است که دو کشور تلاش می کنند به روابط خود بهبود بخشند و برخی تحليلگران پيش بينی می کنند روسيه و ايران ممکن است راهی بيابند که برخلاف تحريم شورای امنيت، خريد و فروش اين تسليحات را به نوعی انجام دهند.

XS
SM
MD
LG