لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

تلاش روسيه برای کاهش تحريم های جامعه بين المللی عليه ايران


تلاش روسيه برای کاهش تحريم های جامعه بين المللی عليه ايران
تلاش روسيه برای کاهش تحريم های جامعه بين المللی عليه ايران

ايران موافقت کرده است در مورد پيشنهاد روسيه برای شفاف سازی گام به گام برنامه اتمی تهران به مذاکره بنشيند. يکی از اهداف روسيه تلاش برای کاهش تحريم های شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران است.

عدم تمايل ايران به شفاف سازی برنامه اتمی خود و به ويژه اثبات اين که هدف از اين برنامه ساخت سلاح های هسته ای نيست جامعه بين المللی را بر آن داشته که نه تنها بر شدت تحريم های اقتصادی بيافزايند بلکه برخی گزينه نظامی را نيز قابل قبول بدانند.

هدف پيشنهاد اخير روسيه که در تهران به مذاکره گذاشته شده است کاهش فشار و تحقق هدفی است که سال ها فشارهای بين المللی و چهار دور تحريم اقتصادی شورای امنيت در انجام آن ناموفق بوده اند.

جوئل روبين، مدير دفتر تحقيقات بنياد پلاو شرز در زمينه منع گسترش سلاح های هسته ای، می گويد: بايد تغييری در نحوه ديپلماسی ايجاد شود. اين نحوه ديپلماسی به بن بست رسيده و بايد روح جديدی در آن دميده شود. بايد گفتگوها آغاز شود زيرا اين مساله به سوی برخورد نظامی حرکت می کند.

به گفته جول رابين پيشنهاد روسها «پاداش دربرابر عمل» است؛ يعنی اينکه روس ها از جمهوری اسلامی عمل می خواهند، نه حرف. يعنی می خواهند جمهوری اسلامی به بازرسان بين المللی آن نوع اجازه بازرسی بين المللی را بدهد که قابل تاييد باشد.

انتظار می رود پيشنهاد روسيه موجب اعتماد و همکاری ايران در مورد برنامه اتمی اش شود.

گرگ تيلمن، از اعضا ارشد انجمن نظارت بر تسليحات، چارچوب برنامه روسيه را چنين توضيح می دهد: مشی روسيه حرکت قدم به قدم تا رسيدن به هدف است يعنی تا شفاف سازی برنامه اتمی ايران. بر آورده کردن تک به تک خواسته های شورای امنيت و آژانس بين المللی انرژی اتمی از ايران توسط تهران، و در نتيجه برداشتن تحريم جامعه بين المللی عليه ايران.

منتقدان جمهوری اسلامی، تهران را متهم می کنند در حالی که بر سر ميز مذاکره می نشيند، به غنی سازی اورانيوم نيز ادامه می دهد. بنای مرکز غنی سازی فردو در نزديکی قم از دلايل اين عدم اعتماد به تهران است.

گرگ تيلمن اظهار داشت: ايران می گويد طی چندماه غنی سازی اورانيوم را سه برابر می کند. مانع شدن از انجام اين کار ممکن است يکی از اقدامات روسيه باشد. و بعد اطمينان از دسترسی بازرسان سازمان ملل به تاسيسات اتمی و تماس با دانشمندان ايران. تا زمانی که اين اقدامات نتيجه ساز نباشد تحريم ها ادامه می يابد و گزينه نظامی همچنان مد نظر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG