لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۸

روسیه مخالف قطعنامه پیشهادی علیه سوریه است


روسیه مخالف قطعنامه پیشهادی علیه سوریه است
روسیه مخالف قطعنامه پیشهادی علیه سوریه است

یک دیپلمات روسی می گوید برنامه متوقف ساختن منافشه در سوریه که غرب و اعراب از آن پشتیبانی کنند، شانسی برای تصویب در شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد، زیرا به باور مسکو مداخله نظامی خارجی در سوریه را رد نمی کند.

روسیه از حق وتو در شورای امنیت برخورداراست و با پیشنهادهای غرب و اعراب برای تصویب یک قطعنامه تنبیهی علیه دولت بشار اسد در سوریه، متحد نظامی روسیه، مخالف است.

ولادیمیر چیژوف، فرستاده روسیه به اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت قطعنامه پیشنهادی غرب و اعراب فاقد ماده ای است که مسکو آن را مهمترین عنصر تلقی می کند، یعنی رد عملیات نظامی خارجی.

روسیه می خواهد از تکرار قطعنامه سال ٢٠١١ شورای امنیت که ناتو از آن برای توجیه مداخله در قیام لیبی استفاده کرد و جانب شورشیان مخالف معمر قذافی را گرفت، پرهیز شود.

دیپلماتهای غربی در شورای امنیت روز سه شنبه سعی کردند به مسکو اطمینان دهند که قطعنامه پیشنهادی به مداخله نظامی در قیام ١١ ماهه سوریه علیه بشار اسد نمی انجامد.

قطعنامه طرح اتحادیه عرب را تایید می کند، که از رییس جمهوری سوریه می خواهد به سرکوب خشونت بار شورش پایان دهد، قدرت را به یک معاون خود منتقل کند و یک دولت وحدت برای آماده سازی انتخابات پارلمانی تشکیل دهد.

روز چهارشنبه، گنادی گاتیلوف معاون وزارت امور خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفکس گفت مسکو می خواهد شورای امنیت چند روزی رای به قطعنامه را عقب بیاندازند، تا اعضا فرصت بیشتری برای تهیه متنی داشته باشند که برای همه قابل قبول باشد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از شورای امنیت خواسته است به سرعت در مورد سوریه عمل کند.

در این میان، فعالان اپوزیسیون می گویند سربازان طرفدار اسد در پی بیرون راندن سربازان فراری از حومه های شرقی دمشق طی چند رور نبرد سنگین، روز چهارشنبه در نواحی کوهستانی شمال دمشق با شورشیان به زد و خورد پرداختند. آنها می گویند در جدید ترین نبردها، چندین شورشی و غیر نظامی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG