لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

حزب پوتين برنده انتخابات پارلمانی روسيه


نتيجه انتخابات پارلمانی روسيه اعلام شد. شمارش آرا حاکی از آن است که «حزب روسيه متحد» بيشترين شمار کرسی دوما، مجلس سفلای پارلمان روسيه، را بدست آورده است. بدنبال آن حزب کمونيست روسيه بيشترين رای را کسب کرد.

ابتدا اپوزيسيون؛ حزب حاکم «روسيه متحد» را به نقض قوانين انتخاباتی، متهم کرد.

در اين انتخابات، ميليونها نفر شرکت کردند. مخالفان حزب، انتخابات را غيرمنصفانه خواندند زيرا مقام های کشور با دادن پول و در اختيار گذاشتن تلويزيون دولتی برای تبليغات حزب از آن حمايت کردند.

در روز انتخابات نيز مخالفان دولت در يک تجمع اعتراضی برای تحريم انتخابات در پايتخت گردآمدند. در بخشی ديگر از مسکو، جوانان در اعتراض به ادعای تقلب در انتخابات، دست به تظاهرات زدند.

پليس دويست نفر از تظاهرکنندگان را دستگير کرد که آنارشيست ها و ملی گرايان و رهبران آنان، از جمله دستگير شدگان بودند.

ولی سرانجام انتخابات برگزار شد.

برغم اين که پس از ده سال سلطه، محبوبيت حزب «روسيه متحد» بسيار کاهش يافته و به نماد يک بوروکراسی فاسد تبديل شده است اما همانگونه که انتظار می رفت حزب ولاديمير پوتين باز هم تلاش کرد بيشترين شمار رای را بدست آورد، گرچه امسال در مقايسه با ۶۴ درصد آرايی که در سال ۲۰۰۷ کسب کرده بود، ارائه حزب کاهش داشته است.

در سال ۲۰۰۷ حزب «روسيه متحد» از ۴۵۰ کرسی دوما، ۳۱۵ کرسی را در اختيار گرفت ولی به نظر می رسد شهروندان روسيه از حدود يک دهه سلطه آقای پوتين و حزب او بر صحنه سياسی روسيه خسته شده اند.

اما هنوز بسياری پيش بينی می کنند ولاديمير پوتين در انتخابات رياست جمهوری که در ۴ مارس ١۴ اسفند برگزار خواهد شد، پيروز می شود؛ و شايد بتواند تا سال ۲۰۲۴ در کرملين باقی بماند.

XS
SM
MD
LG