لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۵

روسیه درصدر فهرست فاسد ترین کشورهای قدرتمند جهان


روسیه درصدر فهرست فاسد ترین کشورهای قدرتمند جهان
روسیه درصدر فهرست فاسد ترین کشورهای قدرتمند جهان

براساس گزارشی که سازمان «شفافیت بین الملل» روز سه شنبه ( ۲۶ اکتبر ) منتشر کرد، روسیه در صدر فهرست فاسدترین کشورهای قدرتمند جهان قرار دارد.

سازمان «شفافیت بین الملل» در گزارش خود می گوید میزان فساد در روسیه حتی نسبت به سال گذشته در همین کشور بیشتر شده و رتبه شاخص فساد در آن از ۱۴۶ به ۱۵۴ تنزل کرده است.

روسیه هم ردیف با تاجیکستان، گینه نو و چندین کشور آفریقایی در صدر فاسد ترین کشورهای گروه بیست قرار گرفته است.

«شفافیت بین الملل» روسیه را در حالی در صدر فهرست فاسدترین کشورهای قدرتمند جهان قرار داده است که مسکو در تلاش است تا به «سازمان تجارت جهانی» بپیوندد. دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه امیدوار است تا با توسعه و شکوفایی صنایع فناوری مدرن، بتواند مسکو را به ایفای نقش رهبری در عرصه دیجیتال سوق دهد.

از پانزده سال پیش که سازمان «شفافیت بین الملل» فهرست های سالانه خود را منتشر کرده است، ایالات متحده آمریکا برای اولین بار از رده بیست کشور دارای کمترین حد فساد، خارج شده است. براساس گزارش این سازمان رسوایی های مالی در آمریکا باعث شده است که رتبه ایالات متحده از ۲۲ به ۱۹ و به رده قبل از شیلی تنزل کند.

دانمارک، نیوزیلند و سنگاپور در صدر فهرست کشورهایی قرار گرفته اند که نظام آن ها کمترین فساد را نشان داده اند. سومالی نیز در انتهای این فهرست و پیش از افغانستان و برمه قرار دارد.

گزارش اخیر این سازمان براساس بررسی های انجام شده در صد و هفتاد کشور جهان تدوین شده است.

XS
SM
MD
LG