لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۰

ممانعت جنگنده های کانادا از ورود بمب افکن های روسیه


همزمان با نزدیک شدن دو بمب افکن روسیه به قلمرو کانادا در قطب شمال، دو جت «سی اف – ١٨» کانادا به پرواز درآمدند تا از ورود جت های نظامی مسکو به خاک کشور پیشگیری کنند.

دفتر استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا روز چهارشنبه (٢٥ اوت) گزارش داد دو بمب افکن ارتش روسیه روز سه شنبه به ٥٦ کیلومتری خاک کانادا نزدیک شده بودند و دو جت نظامی کانادا از ورود آن ها به قلمرو کشور در« اینویک»، واقع در سرزمین های شمال غرب کشور پیشگیری کردند.

بنا به گزارش روزنامه تورنتو استار، روسیه طی سال های اخیر پرواز جت های بمب افکن نظامی خود که یادآور دوران جنگ سرد است را افزایش داده است.

بنا به گزارش این نشریه کانادایی، اقدام روسیه در نزدیک کردن جت های نظامی خود به خاک کانادا، مناسبات دیپلماتیک بین مسکو و اتاوا را در شرایط حساسی قرار داده است.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا این رویداد را مایه نگرانی جدی خوانده و گفته است کانادا واکنش سریع و جدی خواهد داشت و از چنین اقدامی هراس ندارد. وی گفته است کانادا با جدیت از حریم هوایی خود دفاع می کند.

در ماه فوریه سال ٢٠٠٩، چند ساعت پیش از اولین سفر رسمی باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به کانادا و فرود هواپیمای حامل وی در اتاوا، چهار جت جنگنده کانادا و ایالات متحده به پرواز درآمدند تا از ورود دو بمب افکن نظامی روسیه به خاک کانادا که بر فراز آسمان قطب شمال این کشور مشاهده شده بودند، پیشگیری کنند.

نخست وزیر کانادا طی هفته جاری دیدار از مناطق شمالی کشور را آغاز کرده و راهبردهای دولت خود برای محافظت از قلمرو این کشور در قطب شمال و به ویژه مناطق سرشار از ذخایر نفت و گاز قطب را اعلام کرده است.

همزمان با سفر نخست وزیر کانادا به منطقه قطب شمال و اقدام دولت محافظه کار این کشور در اعزام نهصد سرباز ارتش کشور برای برگزاری مانور سالانه حق حاکمیت و استقلال درمناطق شمالی کشور، رسانه های کانادایی اقدام روسیه در نزدیک کردن جت های بمب افکن نظامی خود با خاک کانادا را تحریک آمیز و عمدی توصیف کرده اند.

XS
SM
MD
LG