لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۱

سرکيسيان از مدودف برای کمک به حفظ صلح بين ارمنستان و آذربايجان سپاسگزاری کرد


در جريان ديدار رييس جمهوری ارمنستان از روسيه، روز دوشنبه، دو کشور بر تعهد خود در حل مسالمت آميز مساله قره باغ، تاکيد کردند. دو کشور همچنين چند توافق تجاری و اقتصادی به امضا رساندند.

دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه و سرژ سرکيسيان، رييس جمهوری ارمنستان، در جريان ديدار خود در کرملين، در خصوص مشکلات منطقه ای، گفتگو کردند.

مدودف بر اهميت ادامه مذاکره برای يافتن راه حل مسالمت آميز در منطقه قره باغ تاکيد کرده و گفت: ما در ارتباط با شرايط فعلی در قره باغ تبادل نظر کرديم. من شخصا معتقدم که مذاکره تنها راه حل عادلانه برای از بين بردن تنش ها در اين منطقه است. تلاش های بسياری در سال های اخير در اين راستا صورت گرفته است. شرکت روسيه در اين گفتگوها، بخشی از اين تلاش هاست. فکر می کنم ما بايد به عنوان اعضای گروه مينسک، برای پيشبرد مذاکرات، تلاش کنيم.

سرژ سرکيسيان، رييس جمهوری ارمنستان، از نقش مثبت روسيه و گروه مينسک و همچنين سازمان برای امنيت و همکاری اروپا که برای خاتمه تنش ها در قره باغ تلاش کرده اند، تقدير کرد و افزود: ده جلسه با ميانجی گری روسيه و شخص دميتری مدودف، بين روسای جمهوری ارمنستان و آذربايجان، برگزار شد. سه بيانيه مشترک به امضا رسيد که نه تنها به حفظ صلح شکننده بين دو کشور کمک کرد، بلکه امکاناتی را فراهم کرد که گرچه اکنون نمی توان گفت به اعتماد متقابل انجاميده است، اما دست کم نشان داد که طرفين می توانند به هم اعتماد کنند.

پس از سقوط شوروی سابق، نيروهای حمايت شده از سوی ارمنستان، قره باغ، منطقه عمدتا تشکيل شده از ارامنه در آذربايجان را، تحت کنترل خود گرفتند؛.دو کشور، در سال ۱۹۹۴، پس از جنگی که ۳۰ هزار کشته و بيش از يک ميليون آواره بر جای گذاشت، قرارداد آتش بس به امضا رساندند.

در جريان ديدار آقای سرکيسيان از کرملين، روز دوشنبه، دو کشور چند توافق تجاری و اقتصادی، به امضا رساندند.

XS
SM
MD
LG