لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

نگرانی روسیه از تحریم های جدید آمریکا علیه ایران


تحریم های جدید آمریکا علیه ایران می تواند شرکت های روسی را با دشواری مواجه کند. وزرات امور خارجه روسیه روزجمعه با صدور بیانیه ای تاکید کرد که از آمریکا خواسته است تا در سیاست خود بازنگری کند. در این بیانیه آمده است تصمیم واشنگتن پرسش های جدی مطرح ساخته زیرا امکان دارد شرکت های روسی را با خطر مواجه کند.

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه شرکت هواپیمایی ایران و شرکت ناوبری تاید واتر میدل ایست را تحریم کرد. دولت آمریکا اعلام کرده است که ایران ایر، شرکت تاید واتر میدل ایست و سه شرکت دیگر به علت فعالیت های غیرقانونی کشتیرانی و نقل و انتقال سلاح تحریم شده اند. اما وزارت امور خارجه روسیه معتقد است تحریم ها این بدگمانی را بوجود آورده که تصمیم های واشنگتن اهدافی جز پیشگیری از گسترش تسلیحات کشتار جمعی را پیگیری می کند. روسیه می گوید استفاده یک جانبه آمریکا از تحریم علیه افراد و شرکت های روسی غیر قابل قبول است و این سیاست نیاز به بازنگری دارد. آمریکا و متحدانش به همراه سازمان ملل پیش از این نیز ایران را چندین دور تحریم کرده بودند.

چند روز پیش، آمریکا، بریتانیا و فرانسه از سازمان ملل متحد خواستند گزارشی را که تصریح می کند تهران تحریم تسلیحاتی سازمان ملل را با کمک به سوریه نقض کرده ، منتشر کند. با این حال، روسیه و چین، به عنوان متحدان تهران از این درخواست حمایت نکردند.

در همین حال محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی گفته است که دولت متبوعش تمایلی به تولید بمب اتمی ندارد، اما اگر چنین هدفی داشته باشد کسی نمی تواند مانع شود.

XS
SM
MD
LG