لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۶

تصویب لایحه افزایش جریمه اعتراض در سنای روسيه


مجلس سنای روسیه لایحه ای را تصویب کرده است که جریمه شرکت در گردهمایی های غیر مجاز را به شدت افزایش می دهد.

روز چهارشنبه چند ساعت پس از آن که دوما (پارلمان روسیه) لایحه را تصویب کرد، شورای فدراسیون با ۱۳۲ رای موافق در برابر یک مخالف و یک ممتنع، آن را از تصویب گذراند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری باید برای قانونی شدن لایحه آن را توشیح کند.

منشی مطبوعاتی پوتین می گوید رییس جمهوری فقط در صورتی با لایحه مخالفت خواهد کرد که با شیوه های آزادی بیان در کشورهای اروپایی در تضاد باشد.

این لایحه حد اکثر جریمه حضور در اعتراضات خیابانی غیر قانونی را از حدود ۶۰ دلار به حدود ۹ هزار دلار بالا برده است. از دیگر مجازاتها برای شرکت در اعتراضهای «غیرقانونی» ۲۰۰ ساعت خدمت اجتماعی اجباری است.

این لایحه به توسط حزب حاکم، و پس از آن ارائه شد که فعالان اجتماعی و سیاسی اعتراض های انبوهی علیه امکان ادامه حکومت پوتین برای ۱۲ سال دیگر برگزار کردند.

رهبران اپوزیسیون مردم را ترغیب کرده اند در اواخر ژوئن، زمانی که قرار است لایحه به قانون تبدیل شود، دست به اعتراض بزنند. روز سه شنبه پلیس حدود ۲۰ تن را که در برابر ساختمان پارلمان علیه لایحه تظاهرات می کردند دستگیر کرد.

منتقدین می گویند مفاد این لایحه - اگر تبدیل به قانون شود - بر تنش در جامعه روسیه خواهد افزود و برگزاری اعتراض ها را بسیار دشوار می سازد.

کرملین می گوید هدف لایحه حفظ ایمنی شهروندان عادی است.
XS
SM
MD
LG