لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۴

عضویت روسیه در سازمان تجارت جهانی


روسیه اینک یک عضو سازمان تجارت جهانی است. این گام، اقتصاد یک تریلیون و 800 میلیارد دلاری روسیه را زیر مقررات نظام تجارتی جهانی قرار می دهد و فرصت های جدیدی برای افزایش تجارت بین روسیه و ایالات متحده امریکا فراهم خواهد آورد.

روسیه روند دسترسی به سازمان تجارت جهانی را در ژوئن 1993 آغاز کرد، و اعضای سازمان در 16 دسامبر 2011 شرایط برای عضویت روسیه را تصویب کردند، و در 22 اوت سال جاری رسما به عضویت آن در آمد.

در جریان مذاکرات درباره عضویت روسیه، ایالات متحده و دیگر اعضای سازمان تجارت جهانی از مسکو خواستند موانع تجارتی را برچیند ، دیگر اقداماتی را که با مقررات سازمان مغایرت دارد متوقف کند و قوانین و مقرراتی را که برای رعایت معیارهای سازمان لازم است به اجرا بگذارد. پس از آن که روسیه تعهدات تعرفه ای خود را عملی کرد، میانگین تعرفه های وارداتی آن بر فراورده های صنعتی حدود 3/7 درصد خواهد بود که باید قیمت کالاهای وارداتی برای مصرف کنندگان روسی را کاهش دهد.

انتظار می رود روسیه به عنوان یک عضو سازمان تجارت جهانی، نرخ های تعرفه قابل پیش بینی تعیین کند، شفافیت در مقررات تجارتی خود را مسلم سازد و بخشی از روند حل اختلافات تجارتی از راه مذاکره باشد. در همین حال امریکا برای حذف کاربرد متمم سا ل 1974 جکسون – وانیک و توسعه مناسبات تجارتی عادی دائمی به روسیه کار می کند تا بتواند توافق سازمان تجارت جهانی را در مورد آن کشور به کار برد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا اخیرا در مقاله ای گفت این اقدامات ، سرمایه گذاری در روسیه بازتر و کامیاب تری که ما می خواهیم ببینیم خواهد بود. کلینتون گفت طبقه متوسط روسیه خواهان یک دولت شفاف تر و پاسخگو تر، یک نظام سیاسی مدرن تر و یک اقتصاد متنوع بوده است. و امریکا می خواهد از این آرمان ها حمایت کند.

تجارت بین دو کشور در سال های اخیر رو به گسترش بوده، اما هنوز به قابلیت کامل نرسیده است. صادرت امریکا به روسیه از یک درصد صادرات جهانی آن کمتر است.

توسعه مناسبات تجارتی دائمی و بالا رفتن سطوح تجارت فرصت های اقتصادی جدیدی برای بازرگانان امریکایی بوجود خواهد آورد. چنین تغییراتی سرانجام روسیه را به یک جامعه عادلانه تر و بازتر و نیز شریک بهتری برای امریکا در دراز مدت تبدیل خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG