لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

روسیه، بزرگترین تولید کننده نفت جهان در سال ٢٠١٢


روسیه، روز چهارشنبه اعلام کرد تولید نفت این کشور در سال ٢٠١٢ رکورد تازه ای بر جای گذاشت اما تولید گاز طبیعی اش، کاهش داشته است.

درآمدهای ناشی از ذخایر انرژی وسیع روسیه، برای ولادیمیر پوتین که دور سوم ریاست جمهوری خود را آغاز کرده، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا وی وعده های زیادی را به شهروندان کشورش مبنی بر اصلاحات اجتماعی داده است.

گزارش وزارت انرژی روسیه نشان می دهد که تولید نفت و گاز این کشور در سال گذشته میلادی رشد 1.3 درصدی داشته، و با تولید ۵۱۸ میلیون تن رکورد تازه ای را ثبت کرده است.

پایین ترین میزان تولید نفت روسیه در سال ١٩٩٤ بود که به شش میلیون بشکه در روز رسیده بود.

اما سرمایه گذاری در صنایع نفتی، تولید روسیه را در این زمینه در اواخر دهه ۹۰ افزایش داد.

تولید نفت فعلی روسیه در حال حاضر بیش از تولیدات عربستان سعودی است و مسکو، عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان را از آن خود کرده است.

در عین حال روسیه توانایی عربستان سعودی را، در صورت نیاز فوری به افزایش ناگهانی تولید نفت به هنگام شکوفایی اقتصادی جهانی و یا به هنگام آشوبهای سیاسی در خاورمیانه ندارد.

ارقام روز چهارشنبه وزارت انرژی روسیه در عین حال کاهش ٠٣/ درصدی صادرات نفت را نشان می دهد.

از تولیدات انرژی اعلام شده توسط وزارت انرژی روسیه، نزدیک به ۲۳ درصد توسط شرکت دولتی «روس نفت» بوده است. پیش بینی می شود این میزان در سال آینده به ۴٠ درصد افزایش یابد، زیرا مسکو مالکیت شرکت بزرگ «انگلو- روس» خصوصی را در سال گذشته از آن خود کرد.

همچنین در سال گذشته تولید گاز طبیعی روسیه ۶۵۵ میلیارد مترمکعب بوده که یک کاهش 2.3 درصدی را نشان میدهد.

تولید گاز طبیعی توسط شرکت دولتی «گازپروم» روسیه نیز نزدیک به ۴۷۹ میلیارد متر مکعب بوده که کاهش چشمگیری را در مقایسه با سال ٢۰١١ نشان میدهد.

یکی از دلائل این کاهش، تولید نکردن «گاز مایع» توسط گزپروم است، شرکتی که در ایجاد امکانات برای تولید چنین کالایی اساسا کند عمل کرده است.

در همین حال اتحادیه اروپا، که ۳۰ درصد گاز خود را از روسیه وارد می کند، تمرکز خود را بر متنوع کردن تامین کنندگان گاز گذاشته است تا وابستگی سیاسی اقتصادی خود را به مسکو کاهش دهد.
XS
SM
MD
LG