لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

تحلیلگران: روسیه از بحران ویروس کرونا برای جنگ تبلیغاتی علیه اروپا و آمریکا سوء‌استفاده می‌کند


هلگا اشمید، دبیرکل سیاست خارجی اتحادیه اروپا
هلگا اشمید، دبیرکل سیاست خارجی اتحادیه اروپا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارشناسان به صدای آمریکا می گویند روسیه به احتمال بسیار زیاد، به قصد ایجاد اضطراب و نفاق میان متحدان، در پی کارزار پخش اطلاعات غلط در باره ویروس کرونا در رسانه ها است.

اتحادیه اروپا مسکو را به پخش اخبار جعلی در فضای آنلاین به انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، آلمانی و فرانسه متهم کرده است و می گوید روسیه با استفاده از «گزارش های متناقض، سردرگم کننده و توام با سوء نیت» کار رهبران آن بلوک را برای هماهنگ کردن واکنش شان به اپیدمی کووید ۱۹ سخت تر می کند.

«سرویس خارجی اتحادیه اروپا» ۱۶ مارس در گزارشی ۹ صفحه ای گفت «هدف اصلی کرملین در کارزار پخش اطلاعات غلط وخامت بحران بهداشت عمومی در کشورهای غربی است... که در راستای استراتژی فراگیر کرملین برای تضعیف جوامع اروپایی قرار می گیرد».

در این سند، تقریبا ۸۰ مورد اطلاعات غلط درباره ویروس کرونا مستند شده که از ۲۲ ژانویه پخش شده است. در بعضی از این گزارش ها ادعا شده که ویروس کرونا سلاح بیولوژیک ساخت ایالات متحده است.

دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین، این گزارش را رد کرده است و آن را احتمالا نتیجه اصرار بر ضدیت با روسیه عنوان می کند.

اما تحلیلگران امور روسیه به صدای آمریکا می گویند دولت روسیه هر امکانی را برای سوء استفاده از بحران ویروس کرونا در جنگ تبلیغاتی اش علیه غرب به کار خواهد گرفت.

روسیه از کمتر از ۲۰۰ مورد کووید ۱۹ بدون هر گونه تلفات خبر می دهد. اروپا با حدود ۸۰ هزار مورد ابتلا و حدود ۳۵۰۰ جان باخته دست به گریبان است.

رسانه های روسیه از این آمار برای دفاع از عملکرد دولت ولادیمیر پوتین استفاده کرده و ادعا می کنند چین از اروپا و ایالات متحده بهتر این بحران را مدیریت کرده است.

در بعضی برنامه های تلویزیونی روسیه حتی ادعا می شود که ویروس کرونا ساخت آمریکا است.

کلاوس لارس، استاد امور بین الملل در دانشگاه کارولینای شمالی، می گوید روسیه از هر فرصتی برای تضعیف اروپا استفاده کرده است و این را در بحران نفت در سال ۱۹۷۳ و بحران مالی جهانی در ۲۰۰۸ نشان داد.

لارس می گوید کشورهای اروپایی نباید وارد بازی رقابت بر سر ماسک و دستگاه اکسیژن شوند و برای مقابله با ویروس کرونا دست به دست همدیگر بدهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG