لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

جزئیات بیشتر از تحریم‌های جدید آمریکا علیه پانزده فرد و چهار نهاد و موسسه روسیه


پانزده نفری که در لیست جدید تحریم‌ها قرار دارند، از اعضای سازمان اطلاعات ارتش روسیه هستند.
پانزده نفری که در لیست جدید تحریم‌ها قرار دارند، از اعضای سازمان اطلاعات ارتش روسیه هستند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه پانزده شهروند و چهار نهاد و موسسه روسی اعمال کرده است.

پانزده نفری که در لیست جدید تحریم‌ها قرار دارند، از اعضای سازمان اطلاعات ارتش روسیه هستند که متهم به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، هک کردن سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی و سازمان جهانی ضد دوپینگ، و چند «فعالیت مخرب» دیگر هستند.

اتهام دو تن از این افراد تلاش برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی آمریکا از طریق اینترنت، و اتهام دو تن دیگر دست داشتن در ماجرای مسموم کردن سرگئی اسکریپال در بریتانیا هستند.

از میان پانزده افسر سازمان اطلاعات ارتش روسیه که تحریم شده‌اند، نام ۹ تن پیش از این از سوی رابرت مولر، بازرس ویژه بررسی دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، به عنوان متهم آمده بود. خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که برخی افراد تحریم شده متهم به دست داشتن در هک دفتر حزب دموکرات هستند.

تمامی دارایی‌ها و منافع تحت تملک اشخاص و شرکت‌های تحریم‌ شده در قلمرو قضایی آمریکا مسدود شده و اشخاص آمریکایی از انجام هر گونه معامله با آنها منع می‌شوند.

استیو منوشن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا «به همکاری با شرکا و متحدانش برای جلوگیری از فعالیت‌های تبهکارانه روسیه، همدستان مسکو، و ماموران اطلاعاتی آنها ادامه خواهد داد.»

النا خوساینوا، شهروند روس ساکن آمریکا، نیز در فهرست تحریم های تازه قرار دارد. النا خوساینوا در ماه اکتبر به مداخله در انتخابات میان دوره‌ای آمریکا متهم شد. در دادخواست مطرح شده علیه این شهروند روس آمده است که او حسابدار کمپین موسوم به جنگ اطلاعاتی است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همزمان اقدام به لغو تحریم‌ها علیه چند شرکت روس، از جمله روسال و یوروسیبنرگو، کرده است. این شرکت‌ها پیش از این با اولگ دریپاسکا، از میلیاردرهای حامی پوتین، در ارتباط بودند. دلیل رفع تحریم‌ها آن است که مشخص شده ارتباط آنها با دریپاسکا از بین رفته است.

تحریم این نفرات و سازمان‌ها به استناد قانون «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (معروف به قانون کاتسا) انجام شده است. این تحریم‌ها، شمار نفرات و سازمان‌هایی که در این دولت آمریکا تحریم شده‌اند را به ۲۷۲ مورد می‌رساند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG