لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۸

روسیه در اجلاس امنیت هسته‌ای شرکت نمی‌کند


روسیه به آمریکا گفته است در اجلاس امنیت هسته‌ای ۲۰۱۶ شرکت نخواهد کرد. هدف نشست آن است که راه‌های بهبود امنیت هسته‌ای در جهان بررسی شود و در گذشته بیش از ۵۰ کشور، از جمله چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا در آن حضور داشتند.

در آنچه جدیدترین نشانه تیرگی مناسبات بین واشنگتن و مسکو دیده می‌شود، جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت روسیه پیش از جلسات آمادگی نشست امنیت هسته‌ای ۲۰۱۶ در شیکاگو، به ایالات متحده اطلاع داده است که قصد ندارد در آن شرکت کند.

روز سه‌شنبه، مقامات آمریکا ضمن ابراز تأسف از تصمیم روسیه برای عدم حضور در جلسات آمادگی، گفتند تصمیم روسیه به خودداری از شرکت در نشست را فاش نکردند؛ ظاهرا می‌خواستند به مسکو فرصت دهند نظر خود را تغییر دهد.

در مورد دلیل این تصمیم، وزارت امور خارجه روسیه گفت مسکو به ارزش نشست ۲۰۱۶ تردید دارد و براین باور است که نظرات کشورهایی که با نگرش‌های برگزارکنندگان آن موافق و همسو نیستند، نادیده گرفته خواهد شد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت مسکو به جای آن، بر کنفرانس مشابهی که قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۱۶ تشکیل دهد تمرکز خواهد کرد.

در این بیانیه آمده «ما انتشار خبر تصمیم روسیه در رسانه‌های آمریکا را تلاشی ناموفق برای زیر فشار گذاشتن روسیه جهت تغییر موضع خود تلقی می‌کنیم. اما چنین تلاش‌هایی نتیجه معکوس به بار می‌آورد.»

نشست قبلی امنیت هسته‌ای در ماه مارس ۲۰۱۴ در لاهه هلند برگزار شد، و روسیه و آمریکا برای تائید بیانیه پایانی آن، اختلافات خود در مورد کریمه را کنار گذاشتند.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت آمریکا و روسیه از طریق مجاری دیگر به کار در مسائل امنیت هسته‌ای ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG