لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

سوئیس یک تاجر روس را به منظور رسیدگی به اتهاماتش تحویل آمریکا داد


ناتانیل مندل، دادستان موقت ایالت ماساچوست​.
ناتانیل مندل، دادستان موقت ایالت ماساچوست​.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، وزارت دادگستری سوئیس اعلام کرد یک تاجر روس‌ را برای رسیدگی به اتهاماتش تحویل ایالات متحده داده است.

این وزارتخانه روز دوشنبه اعلام کرد، این تاجر روس که ولادیسلاو کلیوشین نام دارد و گفته می‌شود با کرملین رابطه نزدیکی دارد، در آمریکا با اتهام تجارت از طریق کسب غیرقانونی اطلاعات مواجه است.

بنا بر گزارش‌ها، او مالک یک رسانه و یک شرکت در حوزه امنیت سایبری است که با کرملین مرتبط است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا،‌ کلیوشین متهم است که «در یک طرح جهانی برای تجارت [سهام یا اوراق بهادار] با استفاده از اطلاعات غیرعمومی به سرقت رفته از شبکه‌های رایانه‌ای ایالات متحده ...» دست داشته است.

بر اساس اعلام وب سایت شرکت ولادیسلاو کلیوشین، محصولات این شرکت توسط «اداره ریاست جمهوری فدراسیون روسیه، دولت فدراسیون روسیه، وزارتخانه‌ها و ادارات فدرال، نهادهای اجرایی ایالتی منطقه‌ای، شرکت‌های تجاری و سازمان‌های عمومی» استفاده شده است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید از جمله سهامی که کلیوشین با استفاده از اطلاعات داخلی معامله کرد، سهم شرکت تسلا بود.

روسیه به این پرونده قضایی واکنش نشان داده است و می‌گوید که این اقدام نمونه دیگری از تعقیب روس‌ها در صحنه جهانی توسط واشنگتن است. چهار روس دیگر نیز متهم همین پرونده هستند.

ناتانیل مندل، دادستان موقت ایالت ماساچوست​ در آمریکا، گفت جرم‌های اعلام شده در این پرونده نشان می‌دهد که آمریکا بی‌وقفه کسانی را که اقدام به هک می‌کنند و اطلاعات را به سرقت می‌برند و تلاش دارند از اطلاعات داخلی سود ببرند، «هر کجا که مخفی شوند» تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG