لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

لاوروف: حمایت غرب از معترضان اوکراینی «نمونه بدی» است


سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه در اسپانیا - ۵ مارس ۲۰۱۴
سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه در اسپانیا - ۵ مارس ۲۰۱۴
سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفت غرب با حمایت از معترضان اوکراینی که روسیه آنها را به یک کودتای «علیه قانون اساسی» متهم می کند، « «الگوی بدی» را به جا می گذارد.

لاوروف این سخنان را روز چهارشنبه در مادرید در کنار همتای اسپانیایی خود گفت.
لاوروف قرار است در این روز با جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا در پاریس دیدار و گفتگو کند، آنجا هر دو وزیر در یک کنفرانس مربوط به لبنان شرکت می کنند.

رهبران غربی خواستار کاهش تنش هایی شده اند که با ورود نیروهای روسی به شبه جزیره کریمه ی اوکراین در هفته گذشته، افزایش یافت. غرب می گوید این بحران در صورتی که روسیه نیروهایش را به پایگاه های خود در این جزیره بازگرداند و اجازه حضور ناظران بین المللی را بدهد، ممکن است حل شود.

لاوروف روز چهارشنبه گفت روسیه نمی تواند به نیروهای مسلح حامی روسیه در کریمه که او گفت از خود دفاع می کنند، دستور دهد به پایگاه ها بازگردند چرا که آنان نیروهای روسیه نیستند. او گفت نیروهای ناوگان پنجم روسیه در دریای سیاه در موقعیت همیشگی خود قرار دارند.

او همچنین گفت اجازه ورود ناظران بین المللی در کریمه برعهده روسیه نیست، بلکه این تصمیم با مقامات اوکراینی و کریمه است.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز سه شنبه حضور ارتش روسیه در اوکراین را دارای عواقب جدی برای ثبات و امینت منطقه خواند.

روسیه و ناتو توافق کرده اند که روز چهارشنبه در بروکسل در مورد بحران اوکراین مذاکره کنند.

در همین حال، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا می گوید ایالات متحده ترجیح می دهد تنش ها با روسیه بر سر اوکراین کاهش یابد.

او در جریان دیدار با رهبران موقت اوکراین در کیف در روز سه شنبه، گفت آمریکا یک بسته کمکی اقتصادی و کمک های فنی به ارزش یک میلیارد دلار به دولت جدید اوکراین می دهد.

او همچنین حضور نظامیان روسیه در کریمه را محکوم کرد و آن را یک عمل تجاوزکارانه خواند. آقای کری به خبرنگاران در کیف گفت دیپلماسی و احترام به حق حاکمیت می تواند به بهترین نحو اختلافات بر سر اوکراین را حل کند، و نه استفاده یکجانبه از زور.

جان کری گفت: «ما به دنبال تقابل نیستیم.» او گفت: «برای روسیه روش بهتری وجود دارد که بتواند منافع مشروع خود را در اوکراین دنبال کند.»

وزیر امورخارجه آمریکا گفت اگر روسیه نخواهد از طریق دیپلماسی تنش ها را کاهش دهد، آمریکا و شرکایش گزینه دیگری ندارند به جز اینکه روسیه را از نظر سیاسی و اقتصادی منزوی کنند.

اتحادیه اروپا تا روز پنجشنبه به ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه فرصت داده است که نیروهایش را از کریمه عقب بکشد و یا اینکه با اقدامات تنبیهی مواجه شود. وزارت امورخارجه روسیه نیز هشدار داده که مسکو به هر گونه تحریم واکنش نشان خواهد داد.
XS
SM
MD
LG