لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۱

روسیه: دادگاه بین‌المللی متهمان اوکراینی با حضور ایران برگزار شود


حملات روسیه به اوکراین ادامه دارد. دوشنبه سوم مرداد.
حملات روسیه به اوکراین ادامه دارد. دوشنبه سوم مرداد.

مقامات روسیه می‌گویند مسکو ۹۲ عضو نیروهای مسلح اوکراین را به جنایت علیه بشریت متهم کرده است و پیشنهاد تشکیل یک دادگاه بین‌المللی را داده‌اند که از حمایت کشورهایی نظیر بولیوی، سوریه و ایران برخوردار باشد.

یک روزنامه دولتی روسیه روز دوشنبه به نقل از الکساندر باستریکین، رئیس کمیته تحقیقات روسیه، «بیش از ۲۲۰ نفر از جمله نمایندگان فرماندهی عالی نیروهای مسلح اوکراین و همچنین فرماندهان واحدهای نظامی که جمعیت غیرنظامی را گلوله باران کردند» به جنایت علیه بشریت متهم کرد.

الکساندر باستریکین گفت مشارکت کشورهایی که موضع مستقلی در قبال اوکراین دارند، «به ویژه سوریه، ایران و بولیوی» به «مصلحت» است.

آمریکا و بیش از چهل کشور دیگر در اوایل ماه جاری میلای توافق کردند در مورد جنایات جنگی احتمالی روسیه در اوکراین تحقیقات خود را هماهنگ کنند

از زمان حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه که آن‌ را «عملیات نظامی ویژه» می‌خواند، نیروهای روس شهرهای اوکراین را تا حد تبدیل آنها به ویرانه، بمباران کرده‌اند و اجساد را در خیابان‌های شهرها و روستاهای تحت اشغال خود رها کرده‌اند. اوکراین می گوید ده ها هزار غیرنظامی کشته شده اند. مسکو مسئولیت کشتن آنها را رد می کند.

XS
SM
MD
LG